Friedhelm Mennekes SJ | Rubens v Praze a Kolíně nad Rýnem

Friedhelm Mennekes SJ | Rubens v Praze a Kolíně nad Rýnem

Adresa:

Praha 1, Hradčanské náměstí 15

Termín: 12.3.2018

12březen pondělí 18:00

Žánr: výstavy


Rubens vytvořil ke konci své tvůrčí dráhy dva oltářní obrazy pro kostel sv. Tomáše na pražské Malé Straně: Umučení sv. Tomáše a Sv. Augustina na mořském břehu. Scéna umučení pateticky líčí světcův skon a jeho následnou apoteózu. Druhý obraz oproti tomu vystihuje tichou atmosféru meditace sv. Augustina nad tajemstvím Nejsv. Trojice.

Výrazové polohy obou scén se tak vzájemně doplňují a zároveň dokládají široké rozpětí Rubensova uměleckého projevu, který měl velký vliv na malíře českého baroka. Rubensovy originály jsou vystavené už od roku 1896 v dnešní Národní galerii, kde byly a jsou konfrontovány s jinými uměleckými díly od doby baroka až do současnosti; naposled v rámci instalace Ernesta Neta v roce 2016. Daleko dynamičtěji byl tento princip dialogu aplikován v minulých třiceti letech s Rubensovým obrazem Ukřižování sv. Petra v jezuitském kostele v Kolíně nad Rýnem. Tento oltářní obraz vznikl stejně jako oba pražské obrazy na konci Rubensova života. Friedhelm Mennekes SJ, zakladatel a dlouhodobý hybatel kolínské Stanice umění Sv. Petra, v jeho blízkosti realizoval desítky uměleckých instalací celosvětově známých umělců, kteří se tu více tu méně vztahovali právě k Rubensovu vrcholnému dílu. S Friedhelmem Mennekesem SJ, známým teologem a zároveň znalcem současného umění, se v Praze setkáme přímo před Rubensovými obrazy. Tlumočení přednášky a následné diskuze bude zajištěno. Prof. em. Dr. phil., Lic. theol. Friedhelm Mennekes SJ (* 1940), jezuita a emeritní profesor praktické teologie a sociologie náboženství na Phil.-theol. Hochschule Sankt Georgen ve Frankfurtu nad Mohanem.

Od konce 70. let zásadně spoluutváří dialog církve, víry a současného umění, spolupracuje s autory jako Joseph Beuys, Eduardo Chillida, James Lee Byars, Jannis Kounellis, Anish Kapoor atd. Nejdříve pořádal výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem ve farnosti sv. Marka-Nied a na frankfurtském hlavním nádraží. V letech 1987–2008 působil v Kolíně nad Rýnem, kde založil dnes již světoznámou Stanici umění Sv. Petra – Kunst-Station St. Peter. Mennekes je autorem mnoha knih, katalogů a odborných článků a hostujícím profesorem na několika světových univerzitách. Nakladatelství Triáda ve spolupráci s Centrem teologie a umění vydalo Mennekesovu knihu: Nadšení a pochybnost. Nové umění ve starém kostele. Pořádá Národní galerie v Praze a Centrum teologie a umění při KTF UK. VSTUP ZDARMA

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Friedhelm Mennekes SJ |...

Aparthouse Jerome U Zlaté podkovy Praha 1 (138 metrů)

Hotel U Zlatého kola Praha 1 (144 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Pražský hrad Pražský hrad Praha 1 (117 m)
Chrám svatého Víta Chrám svatého Víta Praha 1 (168 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (1 713 m)