Přejít na stránky Ticketpro.cz

Fiordmoss, křest CD Floex

Adresa:

Praha 3, Kubelíkova 27

Termín: 24.4.2012

24duben čtvrtek 01:00

Žánr: ostatní akcedesign křest


FIORDMOSS VYDÁVAJÍ „INK BITTEN“

Druhé album skupiny Fiordmoss je na světě. Vychází 29. února 2012 vlastním nákladem stejně jako první deska Gliese. K dostání je v podobě digitálního downloadu z webu kapely a také na vinylové desce, kterou je již nyní možno předobjednávat.

Fiordmoss na album vybrali písně, které vznikly za poslední rok, kdy kapela prodělala výraznou změnu v podobě nového člena Jana Boroše. Ten se k Fiordmoss původně přidal jako kytarista na turné, nakonec však spolu s Petrou Hermanovou a Romanem Přikrylem začal pracovat na nové tvorbě a výsledkem je Ink Bitten. Název alba je inspirován fenoménem potetovaných dam z 19. století a jedna z písní se přímo odvolává na Maud Stevens Wagner, první proslavenou americkou tatérku.

Rok 2011 byl pro Fiordmoss zlomový nejen kvůli novému členu kapely, ale také díky pozornosti, které se jim dostalo. Velkou měrou se na tom podílelo jejich zastoupení na prestižní Red Bull Music Academy v Madridu, kterého se účastnila zpěvačka Petra Hermanová, po RBMA pak sdíleli pódium s hudebníky jako je Jamie Woon, Machinedrum nebo Hudson Mohawke a také jsou nominovaní na cenu Vinyla v kategorii Objev roku za rok 2011.

Spojeni s Red Bull Music Academy však zůstávají nadále: díky ní své album vydávají na dvanáctipalcovém vinylu. Jedna strana obsahuje pět písní z Ink Bitten a druhá některé z remixů, o které požádali producenty z různých koutů světa, zbývající remixy pak vyjdou digitálně. Mezi oslovené patří Tvyks (CZ, Meanbucket), Raisa K (UK, Micachu and The Shapes), Thomalla (DE, Krakatau), Canblaster (FR, Club Cheval), Giganta (GR), Dikolson (CZ, Minority), Floex (CZ, Minority).

FLOEX amp; BAND

Tomáš Dvořák (*78) – Floex – klarinetista, skladatel, producent a multimediální umělec narozen a žijící v Praze. Soundtracky vydává pod vlastním jménem Tomáš Dvořák, zatímco svou sólovou tvorbu pod hlavičkou projektu Floex.

Klíčovým nástrojem v jeho tvorbě je klarinet, na který hraje od malička. Je zásadní nejen z pohledu instrumentálního (často ho v jeho skladbách najdete), ale i z pohledu kompozičního (jeho hudební myšlení je hodně melodické).

Do povědomí se jeho hudba dostala především díky debutové desce Pocustone (2001), která spojovala v té době relativně izolované styly jako je nu-jazz, elektronická hudba či současná vážná hudba. Pocustone byl velice pozitivně přijat kritikou nejen v české republice (Cena Anděl 2001, nominace na Evropskou cenu nezávislých vydavatelství Qwartz). Deska je rovněž zmiňována v anketách nejdůležitějších titulů) posledního desetiletí na české scéně.

Tomáš je také znám svou spoluprací s Amanitou Design. Vytvořil soundtracky ke hrám Samorost II (2006) a Machinarium (2009). Machinarium Soundtrack se stal ve světové herní komunitě vyslovenou senzací. Je v superlativech zmiňován v desítkách světových recenzí a rovněž byl vyhlášen nejlepším soundtrackem za rok 2009 ve světově známém magazínu o PC hrách – PC Gamer.

Je rovněž autorem několika unikátních hudebních interaktivních instalací a performancí (RGB, Křižovatka, *ivá Partitura) které byly vytvořeny zejména v letech 2002–2007 v době jeho studia na Pražské Akademii výtvarných umění.

Deset let po debutové desce v roce 2011 vydává Floex nové album Zorya. Nová deska dále zkoumá možnosti propojení akustické a elektronické hudby. Patrná je inspirace “vážnohudebním” minimalismem, stejně tak jako experimentálnějšími polohami elektroniky. Zorya, jejíž název je inspirován Slovanskou bohyní noci “Zoryou Polunochnayou”, odkrývá hlubší a podvědomější vrstvy emocí v hudbě. Paradoxně deska je zřejmě nejenergetičtějším titulem ve Floexí diskografii, skladby jsou charakteristické svou proměnlivostí, organičností, příběhovostí.

Namátkový výběr z koncertů zahrnuje hraní na festivalu Big Chill (Easton Castle Deer Park, UK), v Paláci Akropolis (Praha, Česká republika), klubu Stubnitz (Rotterdam NL), festivalu Global Beats (Krotoszyn, Polsko) nebo klubu Zoobizarre (Bordeaux, Francie).

Diskografie 2001 Pocustone (Quazidelict records) 2006 Samorost II Soundtrack (Amanita Design, Quazidelict records) 2009 Machinarium Soundtrack (Amanita Design, Minority Records) 2011 Zorya (Amanita Design, Minority Records)

quot;Zorya quot; cd

Floskule „netrpělivě očekávané album“ je jednou z nejvíce nadužívaných. V případě Floexe se netrpělivé vyhlížení postupně proměnilo v trpělivé a posléze se už jen doufalo, že ne v marné. Jenomže, i když si někdy Tomáš Dvořák dává pořádně načas, výsledek nakonec vždycky stojí za to. Po 10. letech vychází jeho druhé studiové album „Zorya“ a zdá se, že se stane neméně zásadním počinem na české scéně, jako tomu bylo v případě první desky Pocustone.

Akustické instrumenty – klarinety, saxofony a tlustostěnné „severské piáno“ – stojí v kontrastu k digitální magii odehrávající se v Tomášově zvukové laboratoři. Výslednicí je jedenáct hudebních příběhů zaostřujících pohled do stylově těžko zařaditelného Floexího universa. Vystopovat se dá inspirace „klasickým minialismem“, stejně jako soundtrackový opar alba, přesto Zorya není ambientní deskou – pečlivě opracovávané beaty charakteristické svou netradiční tektonikou, jsou zde důležitým elementem. Co víc, jedná se bezesporu o nejenergetičtější a nejextatičtější počin ve Floexí diskografii. Ovšem Tomáš práci s energií velice pečlivě dávkuje a nechává ji naplno projevit jen ve vrcholných okamžicích alba.

Co by byla deska bez hostů, kteří se sešli napříč geografickým hranicím a s kterými se povětšinou autor propojil skrze svou soundtrackovou tvorbu. Steží by byl Casanova bez trumpety Oskar Töröka, Precious Creature bez vokálu Jamese Ronea z Minneapolis, Veronika's Dream, bez violoncella Berlínského filharmonika Tomáše Jamníka ci Nel Blu bez empatického zpěvu Marinelly Mastrosimone z italského projektu Musetta.

Zorya, jejíž název je inspirován Slovanskou bohyní noci „Zoryou Polunochnayou“, zkoumá, oproti předchozím titulům, hlubší a podvědomější vrstvy emocí v hudbě. Stejně jako měsíc září vypůjčeným světlem Slunce, tak i album Zorya nepřímo, ale silně odráží to, co se v Tomášovi za posledních deset let nastřádalo. Skladby jsou charakteristické svou proměnlivostí, dobrodružností a organičností. Znějí tak současně, a zároveň evokují jiný čas a prostor. Musica nocturna dnešních dní a hlavně nocí!

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Přidat nový termín

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Fiordmoss, křest CD ...

Italian Hotel Praha 3 (106 metrů)

Hotel Victoria Praha 3 (246 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Žižkovská věž Žižkovská věž Praha 3 (202 m)
Prašná brána Prašná brána Praha 1 (1 604 m)
Kavárna Kaaba Kavárna Kaaba Praha 2 (941 m)