Jaro na dědině - Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm

Jaro na dědině - Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm

Adresa:

Rožnov pod Radhoštěm, Palackého 147

Termín: 19.5.2018

19květen sobota 09:00

Žánr: ostatní akcezdraví


Vážení a milí návštěvníci,

blíží se nám krásný májový čas, který si můžete zpříjemnit procházkou do Valašské dědiny a navštívit tak oblíbený program Jaro na dědině.

Letošní program bude opět bohatý a něčím jistě i nový. Při své májové procházce se setkáte s hospodyní či hospodářem, kteří vám rádi otevřou chalupy a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem, které se dnes již povětšinou z našich životů vytratily.

Hned na začátku trasy můžete v Kolibě z Černé hory pozorovat baču při výrobě prvního ovčího sýra. O kousek dál, v pasekářské chalupě z Velkých Karlovic Miloňova ochutnáte něco z tradiční kuchyně, například pohanková jídla. Jak se pohanka ještě nedávno zpracovávala pro kuchyňskou potřebu, uvidíte o kousek dál, v pohankovém mlýně u objektu ze Študlova a hned naproti bude i k vyzkoušení tradiční výroba provazů. Na stánisku z Rákošového ovce Valašky shodí vlnu, kterou budou hospodyně hned zpracovávat až po její spřádání na kolovratu. Můžete si také sami vyzkoušet odstřeďovat mléko, následně stlouci a ochutnat voňavé máslo, ale také starý sýr a šrotové pagáče, či si dát na zdraví kalíšek syrovátky. Hospodyně budou pilně šít, plést, tkát na tkalcovském stavu, pracovat na zahrádce a jestli se podaří, sluníčko jistě pomůže při bělení prádla na louce.

Cestou potkáte zručné řemeslníky, např. košíkáře, výrobce užitečných věcí ze dřeva a také se můžete přiučit, jak se správně nakuje kosa a poseká tráva, či jaká prospěšná bylinka roste v našem okolí. Své produkty a rady vám nabídnou včelaři z Českého svazu včelařů, výrobce přírodních mýdel Kačena, chovatelé koz z místní farmy Zerlina a další.

Základem „života na dědině“ bylo vždy zemědělství a tak i na těch muzejních políčkách budou pracovat hospodáři s nepostradatelnými pomocníky, párem muzejních koní plemene Slezský norik. Kdo přijde včas, v kovárně uvidí dopoledne jejich okutí.

Společně se můžeme těšit na rozverné vystoupení slovenského souboru Limbora a zvučné písně Dívčího pěveckého uskupení z daleka i z blízka, jejichž veselá muzika - a věřme, že i krásné počasí, nás bude provázet po celý den.

Na jedné z našich starých textilních kuchařek se praví:

“V práci a pilnosti, dočkáš se radosti“.

Jistě nám dáte za pravdu, že toto moudro, je stále více než pravdivé.

Program dne:

9.00 - otevření areálu
11.00 a 14.00 - vystoupení souboru Limbora v prostoru nad vahadlovou studnou
v centru dědiny, v průběhu dne doprovází muzika téhož souboru a muzika Dívčí pěvecké uskupení z daleka i z blízka
17.00 - zavěr

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Jaro na dědině -...

Apartmány U Červeného stromu Rožnov pod Radhoštěm (427 metrů)

Hotel Horal Rožnov pod Radhoštěm (1 129 metrů)