Demonstrace před sídlem OSA za mravné zacházení s autorským zákonem

Demonstrace před sídlem OSA za mravné zacházení s autorským zákonem

Adresa:

Praha 6, Československé armády 20

Termín: 22.9.2016

22září čtvrtek 11:30

Žánr: ostatní akcedemonstracesetkání


Pirátská strana se připojuje k obcím a podnikatelům v pohostinství a podpoří jejich protest proti zdražení poplatků za reprodukovanou hudbu. Demonstraci na čtvrtek 22. září v 11:30 svolávají Asociace místních samospráv ČR a Asociace hotelů a restaurací ČR.

Taky vás štve OSA? Přijďte jí to říct před její sídlo, Československé armády 20 v Praze 6. Jako jeden z řečníků vystoupí za Piráty Ivan Bartoš, předseda strany. Odtud se půjde na Ministerstvo kultury ČR, Milady Horákové 139, Praha 6.

V roce 2015 OSA vybrala jen na výpalném za reprodukovanou hudbu v restauracích, hotelech či fittness studiích téměř 174 milionů Kč. Požadavek na 50% růst poplatku, s kterým údajně nemůže vůbec nic dělat ani samotná vláda, je nehorázný a naprosto neopodstatněný.

Poplatky za reprodukovanou hudbu jsou ale jen špičkou ledovce. Za loňský rok jsme všichni zaplatili OSA částku téměr 818 milionů korun. Na tak zvaných náhradních odměnách za paměťové karty, CD a DVD nosiče a další zařízení vyinkasovala OSA více než 72 milionů korun. Na autorských odměnách OSA rozdala 684 milionů, z toho u domácích autorů skončilo 383 milionů korun. Osobní náklady zaměstnanců OSA včetně benefitů a požitků činily bezmála 70 milionů korun, což při 150 lidech dělá průměrný plat 45 000 Kč měsíčně.

Piráti léta upozorňují, že téma autorských práv je potřeba vnímat komplexně a volají po reformě výkladu autorského práva. Nemá smysl vyjednávat o výši poplatků, je potřeba kriticky zhodnotit jejich oprávněnost. Copyright neboli autorská práva jsou pro laika velmi nepřehledná. Jejich výklad v našem právním prostředí odpovídá spíše aplikaci kopírovacího monopolu. Jedná se o lobbisty zdeformovanou právní normu, která se v praxi stává brzdou samotné umělecké tvorby.

Díky tomuto extrémnímu výkladu se neustále prohlubuje propast mezi autorem a divákem, posluchačem či čtenářem. S pomocí státem garantovaném monopolu na umělecké tvorbě parazitují organizace, které prodražují a znesnadňují přístup k uměleckým dílům, zatímco autor bývá zpravidla posledním článkem řetězce, který inkasuje odměnu.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Demonstrace před...

Denisa Praha 6 (296 metrů)

Hotel DAP Praha 6 (493 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Chrám svatého Víta Chrám svatého Víta Praha 1 (1 119 m)
Pražský hrad Pražský hrad Praha 1 (1 178 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (2.4 km)