Festival brazilského filmu Kino Brasil (Olomouc)

Festival brazilského filmu Kino Brasil (Olomouc)

Adresa:

Olomouc, Sokolská 25

Termín: 13.11.2016
Vstupné:

100

13listopad neděle 15:00

Žánr: festivalprojekce


KINO BRASIL – HLEDÁME NOVOU TVÁŘ BRAZILSKÉHO FILMU Již tuto neděli 13. listopadu 2016 budou mít obyvatelé Olomouce příležitost poprvé shlédnout výběr ze současné brazilské kinematografie. Do Olomouce totiž přichází festival Kino Brasil!

Ten o víkendu v pražském Biu Oko představil na desítku filmů – od hraných filmů přes dokumenty až po animované filmy. A teď to nejlepší přináší i do olomoucké Metropole. Motem festivalu se stalo hledání nové tváře brazilského filmu. Tou se letos jednoznačně stala herečka Sonia Braga spolu s režisérem jménem Kléber Mendonça Filho, které spojuje snímek Aquarius (Kléber Mendonça Filho, 2016 – Metropol, 13. 11. od 20:00).

Když Kleber Mendonça Filho uvedl před třemi lety svůj celovečerní debut Zvuky od sousedů, způsobil ve filmovém světě nevídaný poprask, jenž všem připomněl, že brazilský film žije a tepe rytmem současné kinematografie. Jeho teprve druhý film Aquarius se tak stal očekávanou událostí světového filmu a jeho účast v hlavní soutěži v Cannes režisérovo postavení jenom dokládá. Film vypráví o zarputilé šedesátníci Claře (v podání Sonii Bragy), jež jako poslední nájemnice žije v tradičním dvoupodlažním bytě u pláží v Recife. Jednoho dne ji navštíví projektanti stavební firmy s tím, že by měli o dům a jeho pozemky zájem.

Clara se však svého domova vzdát nehodlá a filmoví tvůrci tak postupně roztáčí nerovný souboj mezi zarputilou majitelkou a stavebnickým molochem. Snímek není šablonovitou oslavou občanského aktivismu, ale spíše psychologickým dramatem, kdy věci, vzpomínky a místa se stávají součástí naší identity. Přičemž na pozadí rozpadu nás samotných se tak hroutí i tradiční identita města, z nějž se stává dravé moře mrakodrapů, které již není pro staré.

“To víš, že zvědavost zabije mnohem víc lidí, než odvaha? Tak drž hubu,” zazní v útrobách náklaďáku, jenž se nemotorně řítí brazilským venkovem. Osobitá komedie Big Jato (Cláudio Assis, 2016 – Metropol, 13. 11. od 17:00) vypráví o dospívání patnáctiletého Francisca, který musí volit mezi tvrdou dřinou na fekálním náklaďáku a podmanivou krásou poezie, na niž balí holky jeho liberální strýček. Cláudio Assis v tomto filmu mísí zemitou realitu netradičního povolání se snílkovskou komedií, která vypráví příběh mládí, dobrodružství a prvních lásek.

Film Neonový býk (Boi Neon, Gabriel Mascaro, 2015 – Metropol, 13. 11. od 15:00) diváky zavede do světa brazilského rodea na severovýchod Brazílie, světa, který je tolik vzdálený běžným představám o Brazílii. Gabriel Mascaro nás svým filmem přizval do každodennosti provizorní rodiny, která žije v náklaďáku, jímž převáží své býky z jedné štace do druhé. Díky režisérově osobité poetice a působivým obrazům nahlížíme na univerzální osudy a problémy současné Brazílie. Více informací o festivalu naleznete na internetových stránkách: www.kinobrasil.cz https://www.facebook.com/kinobrasil

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Kulturní centra - Olomouc Akce v obci Olomouc

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Festival brazilského...

Penzion Pohoda - apartmány Česká Ves (12.7 km)

Apartmán Brabenec Jeseník (13.2 km)