Smokie

Kapela/Hudebník/Hudebnice

Zpívej Praho! Smokie v hlavním městě završili svou Symphony Tour 2018Prosincové hudební novinky: Chorály adventu, symfonie sousedky Alice i metalisté ze SpringfielduProsincové kulturní novinky: Třicetiletí Tatáči, dvě dekády novinářské fotografie i komiksový král moříNabádáme orchestr, ať si z nás střílí, říkají Uttley a Bullard z legendárních SmokieSmokie chystají osm koncertů se symfonickým orchestrem. V Česku vystoupí hned šestkrátKapela Smokie chystá na příští rok předvánoční turné se symfonickým orchestrem Letošní Pekelný ostrov nabídl dva dny plné rockové klasiky. Dorazila kapela Smokie i Arakain s Lucií Bílou Pekelný ostrov zveřejnil posledního headlinera. Dorazí Arakain v čele s Lucií Bílou

Šedesátá léta přinesla do hudby vzrušení, energii a pestrobarevnost. Kromě samozřejmých otců zakladatelů The Beatles je na místě připomenout si třeba jejich souputníky Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich, či o málo později vzniklé The Hollies nebo americké následovníky Beatles The Monkees. Tito a mnozí další vytvořili podhoubí, z nějž vzešli pozdější hvězdy glam rocku a melodického pop rocku, mezi něž bezesporu patří i Smokie.

Začátky Smokie sahají přesně do poloviny 60. let, kdy se na dvoře gymnázia v Brafordu v britském hrabství West Yorkshire setkávají spolužáci Terry Uttley, Alan Silson a Chris Norman, aby založili první skupinu The Yen. Následovala řada dalších variací kapel s různými jmény jako The Elizabethans nebo Kindness.

Až rok 1975 přinesl radikální změnu a spojení s producenty Mikem Chapmanem a Nickem Chinem přineslo raketový start na hitpáradové pozice.  Písnička If You Think You Know How To Love Me dosáhla na třetí příčku britské hitparády a na celém světě se jí prodaly milióny kusů. Pět let jezdili Chris, Terry, Alan s Petem Spencerem za bicími po světě, všude sbírali zlaté a platinové desky a koncertní úspěchy. Písničky Don't Play Your Rock 'n' Roll To Me, Living Next Door To Alice nebo Oh Carol jsou dodnes hity, jejichž povedené a vemlouvavé melodie mají v uších generace posluchačů.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Smokie. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Smokie: Kam vyrazit?

Smokie: Napsali jsme...

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout