Portishead

Kapela/Hudebník/Hudebnice

Portishead čeká první návštěva Prahy

Portishead založili v roce 1991 zpěvačka Beth Gibbons s klávesistou a multiinstrumentalistou Geoffem Barrowem, který formaci pojmenoval po pobřežním městečku kousek od Bristolu, kde vyrůstal.

V roce 1994 vydali Portishead debutové album Dummy, které se ve Velké Británii, i přes nechuť členů kapely k rozhovorům v médiích, setkalo až s nečekaným ohlasem – jak u posluchačů, tak i kritiků, kdy deska získala prestižní Mercury Music Prize. Krátce po jejím vydání se třetím oficiálním členem kapely stal kytarista Adrian Utley, který album koprodukoval a také hrál ve většině skladeb.

O tři roky později vyšlo druhé, eponymní, album. Od roku 1999 se členové věnovali vlastním sólovým projektům a producentské práci. V roce 2005 se Portishead opět dali dohromady a poprvé po sedmi letech koncertovali v Bristol Academy na benefičním koncertě pro oběti tsunami v roce 2004. Třetí studiové album pod příznačným názvem Third vyšlo v dubnu 2008.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Portishead. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Portishead: Kam vyrazit?

Víš o akci, kterou tu nemáme a kde Portishead vystoupí? Přidej ji.

Portishead: Napsali jsme...

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout