Ondřej Štveráček

Kapela/Hudebník/Hudebnice

Datum a místo narození: 3.11.1977 -

Ondřej Štveráček

Talentovaný saxofonista Ondřej Štveráček patří už celé desetiletí k nejvýraznějším postavám nastupující jazzové generace v Česku. Je kmenovým hráčem orchestru Gustava Broma, pravidelně spolupracuje s Radovanem Tariškou, Ryanem Carniauxem a dalšími výraznými hráči pohybujícími se ve středoevropském regionu i mimo něj.

Vedle aktivit sidemana však pilně rozvíjí svůj vlastní systém hry na saxofon nepřehlédnutelně inspirovaný jazzovou tradicí. Coltranův koncept tzv. Sheets of Sound prosakuje Štveráčkovým frázováním a jeho tónový témbr se bez pochyb inspiruje u stejného zdroje. Ondřej Štveráček má s jazzovou legendou společné i dokonale zvládnuté jazzové řemeslo, nepřekvapí ho jakékoliv, byť i krkolomně uspěchané tempo, vypořádá se s libovolně komplikovanou harmonií či metrem. Ostatně kdo by mohl komukoliv vyčítat, že se učí od jedné z nejvýraznějších postav historie jazzu? V posledních letech se ovšem ve Štveráčkově hře neodbytně dere na povrch jeho vlastní muzikantská osobnost, z čehož těží jak on sám, tak jeho posluchači. S vlastní kapelou aktuálně připravuje profilové album a obráží všechny důležité jazzové destinace střední Evropy. Štveráčkův současný pohled na jazz pomáhají zhmotnit opravdoví jazzoví mistři nastupující generace.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Ondřej Štveráček. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Ondřej Štveráček: Kam vyrazit?

Víš o akci, kterou tu nemáme a kde Ondřej Štveráček vystoupí? Přidej ji.

Ondřej Štveráček: Napsali jsme...

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout