Negativland

Kapela/Hudebník/Hudebnice

Negativland

Negativland se kolem roku 1980 zrodili v oblasti Sanfranciského zálivu. Pánové si zvolili název podle písně krautrockerů NEU! a dali si za úkol podívat se na zoubek vší manipulativnosti a klišé masmédií, všemu tomu, co je zdánlivě normální a v pořádku.

Alba, která vydávají většinou na vlastní značce Seelenad, jsou zběsilou, značně ironickou směsí útržků hudby a rozhlasového vysílání. Hranice autorství je mnohdy nejasná; někdy si Negativland vystačí s nůžkami a řadí například úryvky rozhovorů do zcela nových významů, jindy sami píší a komponují a dotvářejí tak svá díla do podoby, v nichž je hranice nalezené skutečnosti, manipulace a původní autorské tvorby rozostřena do kaleidoskopu pozoruhodných miniatur.

V souvislosti s manipulací nalezených nahrávek se často používá termín plunderfonie (hybryd slov plundrovat a symfonie), s nímž přišel John Oswald. Negativland se ale zaklínají termínem culture jamming – nejde jim až tak o nové symfonie, spíš o vnesení nejistoty do něčeho zdánlivě tak samozřejmého, jako je rozhlasové a televizní vysílání, reklamní kampaně, báječný svět pop stars…

Samozřejmě to smrdí soudy – výtvarné umění metodu koláže bezezbytku uznalo, hudební průmysl se stále brání. Zatímco John Oswald byl nucen pálit mastery svého alba, Negativland se za píseň s názvem U2 ocitli v hledáčku vydavatele irských gigantů… jejichž název se překvapivě shoduje třeba se jménem německého letadla.

A tak se z audioválečníků stali odborníci i na autorské právo, jeho kličky a absurdity. A jejich bujaré dílo získalo další fazetu – je uměleckým esejem zamýšlejícím se nad tématem lidského a uměleckého vztahu k všudypřítomnému mediálnímu bombardování a nad hranicemi duševního vlastnictví ve veřejném prostoru.

Poslouchat Negativland nyní ale znamená mimo jiné i tak trochu nostalgický výlet do nepřirozeně zářivých osmdesátých let. Internet poskytující tvůrčí svobodu anonymním projektům, jež svá díla mohou nabízet zdarma, manipulaci dat v určitých patrech undergroundu považuje za samozřejmou, osmdesátky a devadesátky jsou oblíbenou municí kdekterého představitele žánrů typu hypnagogického popu či vaporwave. Negativland do estetických krajin, v nichž by nyní mohli být považováni za pionýry, ale dorazili ještě offline.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Negativland. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Negativland: Kam vyrazit?

Víš o akci, kterou tu nemáme a kde $name vystoupí? Přidej ji.

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout