King Ayisoba

Kapela/Hudebník/Hudebnice

King Ayisoba

Hip-hop na africké půdě dokonale splynul s životním stylem mladé generace a vytvořil unikátní subkulturu. Příkladem je dominantní styl současné Ghany zvaný hiplife, což je fuze rapu a africké taneční hudby highlife s přísadou reggae. Vysoko stoupající hvězdou žánru je King Ayisoba, jehož hluboký a ostrý hlas dokáže proříznout palbu afrických bubnů jako motorová pila. Narodil se jako jeden ze 14 sourozenců, které měl jeho otec se 3 manželkami, jeho dědeček, profesí šaman-čaroděj, mu v dětství předepsal jako lék tradiční dvoustrunnou kytaru kologo, na kterou lze hrát melodie i ostré rytmy.

Díky mistrovskému ovládání nástroje si ho za partnera vybral jeden z velikánů ghanské hudby Terry Bonchaka, s nímž Ayisoba společně vystupoval a komponoval. Bonchaka ale na vrcholu své kariéry tragicky zahynul při dopravní nehodě. Když se pak Ayisoba dal na sólovou dráhu, propojením kytary kologo s elektronickými rytmy totálně změnil ghanský hiplife: roku 2007 zvítězil v místních hudebních cenách souběžně v kategoriích pro současnou i tradiční hudbu. Jeho tvorba představuje to nejsyrovější a nejvíce autentické, co z Afriky proniká do světa.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě King Ayisoba. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

King Ayisoba: Kam vyrazit?

Víš o akci, kterou tu nemáme a kde King Ayisoba vystoupí? Přidej ji.

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout