Idan Raichel

Kapela/Hudebník/Hudebnice

Idan Raichel

Šestatřicetiletý Idan Raichel se narodil nedaleko Tel Avivu. V dospívání začal hrát na klávesy a studovat jazz, v osmnácti letech ale musel narukovat, vojenská služba je totiž v Izraeli povinná. Měl štěstí, namísto přední linie nestabilního regionu, vystupoval s vojenskou rockovou kapelou na armádních základnách.

Záhy se objevil na nahrávkách nejpopulárnějších izraelských zpěváků, po několika letech se však rozhodl založit vlastní projekt, ke kterému přizval značně různorodou skupinu více než sedmdesáti hudebníků. Jmenujme alespoň pěvačky Cabru Casey, Shoshanu Damari, kapelu Yemen Blues nebo bubeníka Gilada Shmueliho. S demo nahrávkou v ruce hledal Raichel label, který by mu pomohl s produkcí celého alba. Většinou slyšel odmítnutí, byl považován za příliš „etnického“ a vzdáleného normám izraelského popu. Až Helicon Records pochopili, že jim na stole leží poklad a vydali doposud čtyři studiová alba a kolekci live nahrávek. New York Times vybral debutové album jako jeden z world music vrcholů roku, média od Peru po Portugalsko desku jednomyslně chválila. Deska obdržela nominaci BBC Radia 3 v kategorii world music album roku. Na konci židovského roku, v září, jmenoval populární izraelský týdeník Pnai Plus Raichela „Mužem roku“ a píseň Ba´Layla (V noci) z posledního alba se stala dokonce písní roku.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Idan Raichel. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Idan Raichel: Kam vyrazit?

Víš o akci, kterou tu nemáme a kde $name vystoupí? Přidej ji.

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout