Collegium Musicum

Kapela/Hudebník/Hudebnice

Collegium Musicum

Collegium Musicum je slovenská art-rocková hudební skupina. Jejím zakladatelem a vedoucí osobností byl Marián Varga, jeden z nejvýraznějších rockových klávesistů. Skupina se začala formovat na podzim roku 1969 a byla zřejmě vůbec prvním tvůrcem art-rockové hudby v Československu. Její jádro v době největší produktivity a nejintenzívnějšího koncertování (1970-1974) tvořili Marián Varga, baskytarista Fedor Frešo a bubeník Dušan Hájek. S kratšími přestávkami skupina působila na hudební scéně do roku 1979. Později ji Varga několikrát příležitostně obnovil, zejména v roce 1981 kvůli nahrávání alba Divergencie.

Kapela proslula především interpretacemi známých témat z děl vážné hudby (například Concerto in D od Josepha Haydna) a byla v tomto ohledu nejvýznamnější skupinou ze zemí bývalého Východního bloku. Proto často přirovnáván k britské kapely The Nice a Emerson, Lake and Palmer, známý pro své úpravy děl klasické hudby. Dle hudební kritiky bylo Collegium Musicum ve své době instrumentálně nejvyspělejším rockovým souborem v Československu, který významně inovoval domácí scénu. Přes svou náročnost mělo mnoho posluchačů v ČSSR, NDR, Maďarsku, Polsku a SSSR.

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Collegium Musicum. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Collegium Musicum: Kam vyrazit?

Víš o akci, kterou tu nemáme a kde Collegium Musicum vystoupí? Přidej ji.

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout