Anna Netrebko

Kapela/Hudebník/Hudebnice

Pár sezdaný operou. Do Prahy se vrátí sopranistka Anna Netrebko s manželem Yusifem EyvazovemPodzimní a zimní sezóna přiláká do Prahy špičkové interprety vážné hudby. Víme, na které koncerty se můžete těšit

Fenomenální sopranistka Anna Netrebko zahájí v listopadu 2018 turné, v němž bude po Praze pokračovat do Lyrické opery v Chicagu (2. 12.) a do newyorské Carnegie Hall (9. 12). V písňovém repertoáru slavných ruských skladatelů umělkyni doprovodí vynikající klavírista Malcolm Martineau.

Kralující diva 21. století“, sopranistka Anna Netrebko, je fenoménem operního světa. V roce 2007 ji časopis TIME zařadil, jako první interpretku klasické hudby, mezi sto nejvlivnějších osobností planety. Poté, co zanechala nesmazatelnou stopu v interpretaci mnoha operních rolí – jak na jevišti, tak v nahrávkách –, se Anna Netrebko pouští do zdolání dalších vrcholů, tentokrát v mnohem dramatičtějším repertoáru, než v jakém se dosud pohybovala.

Tak v sezoně 2017/18 ztvárnila na Salcburském festivale 2017 svou první Aidu, debutovala jako Maddalena v opeře Andrea Chénier na svém již druhém zahajovacím večeru v milánské La Scale, po boku Yusifa Eyvazova v titulní roli, a jako Tosca v Metropolitní opeře; jednalo se vesměs o nové inscenace. Ve Vídeňské státní opeře zpívala Leonoru spolu s Manricem Yusifa Eyvazova a v červenci 2018 bude ve Vídni Adrianou Lecouvreur. Na jaře zopakuje svou slavnou intepretaci Lady Macbeth, tentokrát v londýnské Covent Garden. Operní závazky doplňuje koncertní turné spolu s Yusifem Eyvazovem, které začalo v srpnu 2017 v berlínském amfiteátru Waldbühne, zahrnulo Dubaj, Japonsko, Koreu, Austrálii, Nový Zéland, Monako, Moskvu a Bělorusko a v květnu 2018 vyvrcholí v Londýně (Royal Albert Hall).

Od roku 2003 Anna Netrebko nahrává exkluzivně pro Deutsche Grammophon. Na svém kontě má rozsáhlou diskografii, která obsahuje sólová alba, kompletní operní nahrávky a koncertní repertoár. Četné pocty a vyznamenání zahrnují dvě nominace na cenu Grammy, titul International Opera Award 2017„Nejlepší pěvkyně“, cenu Opera News Award 2016, titul Musical America „Hudebník roku 2008“, německou prestižní cenu Bambi Award, britské ceny Classical Awards v kategorii „Pěvec roku“ a „Umělkyně roku“ a jedenáct německých cen ECHO Klassik. V roce 2017 Anna Netrebko obdržela rakouský titul Komorní pěvkyně. Ve své vlasti získala v roce 2005 Ruskou státní cenu (nejvyšší státní vyznamenání v oboru umění a literatury) a v roce 2008 jí byl propůjčen titul „Národní umělkyně Ruska“.

Anna Netrebko se narodila v roce 1971 v Krasnodaru; zpěv studovala na petrohradské konzervatoři a na jevišti debutovala v Mariinském divadle. Je zapálenou zastánkyní dětských práv, podporuje mnohé charitativní organizace včetně SOS vesniček Kinderdorf International a Ruské společnosti pomoci dětem. V roce 2006 se stala celosvětovou tváří klenotů Chopard. Má dvojí občanství, ruské a rakouské.

V Praze Anna Netrebko poprvé vystoupila 23. 11. 2012: česká metropole se tehdy stala zásluhou agentury Nachtigall Artists součástí jejího evropského turné s operou Jolanta P. I. Čajkovského. Na pozvání téže agentury vystoupila v Praze podruhé 10. 7. 2015 na koncertě čtyř operních hvězd (Anna Netrebko, Ekaterina Gubanova, Aleksandrs Antonenko a Ildar Abdrazakov), spolu s Českým národním symfonickým orchestrem pod taktovkou Marca Armiliata.

Zdroj: agentura Nachtigall Artists

Staň se publicistou a napiš biografii k osobě Anna Netrebko. Stačí se přihlásit a můžeš začít publikovat. Buduj s námi kulturu na Informuji.cz

Anna Netrebko: Kam vyrazit?

Víš o akci, kterou tu nemáme a kde Anna Netrebko vystoupí? Přidej ji.

Anna Netrebko: Napsali jsme...

Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout