Není tu akce, kterou Dům U Černé Matky Boží pořádá? Přidej ji

Epocha kubismu, ve světovém umění se projevující především v malbě a plastice, má v architektuře světový primát v Praze. Jedním z příkladů kubistické architektury je dům U Černé Matky Boží, který byl v letech 1911-1912 postaven podle projektu architekta Josefa Gočára. Navržen byl pro Františka Josefa Herbsta jako obchodní dům.

Pětipatrová budova s arkýřovými okny a mansardovou střechou skrývala obchodní a provozní prostory a v prvém patře pozoruhodnou kavárnu, zařízenou vestavěným kubistickým nábytkem. Dům se stal příkladem mimořádně citlivého zapojení novodobé architektury do historické zástavby Starého Města. Skutečnost, že po nynější rekonstrukci byly jeho prostory věnovány Muzeu českého kubismu, je znamenitým rozhodnutím Ministerstva kultury České republiky. Nová expozice vznikla ve spolupráci Národní galerie v Praze s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Národním muzeem. 

Expozice českého kubismu, prezentovaná ve druhém a třetím poschodí domu U Černé Matky Boží, je zaměřena na období let 1910 - 19, tj. na nejvýznamnější etapu kubismu v českých zemích. Malířství je zastoupeno díly Emila Filly, Bohumila Kubišty, Vincence Beneše, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály, Jana Zrzavého, Otakara Nejedlého a Otakara Kubína, tvorba sochařská plastikami Otto Gutfreunda. Kolekce obrazů a plastik byla vybrána ze sbírkových fondů Národní galerie v Praze a doplněna řadou výpůjček z galerií mimopražských i ze soukromých sbírek.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze zapůjčilo solitérní kusy nábytku, realizovaného podle návrhů architektů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana. Jejich architektonickou tvorbu, doplněnou o doklady architektury Josefa Chochola, dokumentuje řada fotografií a dva modely: Gočárova domu U Černé Matky Boží a Chocholova nájemního obytného domu v Neklanově ulici. Tyto exponáty dokládají, že česká kubistická architektura z let před první světovou válkou je zcela unikátní a nemá jinde v Evropě obdoby. Ukázky keramiky, skla a plakátů zapůjčilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Vystavená keramika vznikla podle návrhů Pavla Janáka, Vlastislava Hofmana a Jaroslava Horejce v továrně Rydl a Thon ve Svijanech - Podolí. Autory plakátů byli Jaroslav Benda, V. H. Brunner a Václav Špála.

Čtvrté poschodí je věnováno krátkodobým výstavám. V době otevření je zde výstava věnovaná kresbě a grafice výše jmenovaných autorů. Zajímavě ji doplňují ukázky afrických plastik, jejichž zjednodušené, lapidárně pojaté formy zaujaly nejen Emila Fillu při návštěvě pařížského Trocadéra v roce 1912, ale i další české výtvarníky. Výstavní kolekci doplňují doklady, fotografie a odkazy na literaturu o českém kubismu.

Instalace v domě U Černé Matky Boží počítá i s výstavním prostorem v pátém poschodí, kde jsou také místnosti určené pro aktivity Lektorského oddělení Národní galerie v Praze. Připraven je bohatý doprovodný program pro školy i individuální zájemce.



Dům U Černé Matky Boží - program na září

Toto muzeum/galerie si nedoplňuje program nebo není naším partnerem. Víš o akci, která se zde koná? Přidej ji.


Dům U Černé Matky Boží: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Café Louvre Praha 1 (743 m)
Café Savoy Praha 5 (1 475 m)