Dračice (Česká Kanada), Františkov

Dračice (Česká Kanada)

Františkov, Dračice

Není tu akce, kterou Dračice (Česká Kanada) pořádá? Přidej ji
  • Byli tadyt.h.
  • Fotky z okolí
  • Ohodnoť místo

Dračice (německy Reissbach, dříve známá jako Bystřice) je pravostranný přítok řeky Lužnice, pramenící nedaleko obce Kunžak (katastrální území Kaproun) v jižních Čechách. Dračice tvoří osu přírodního parku Česká Kanada. Délka toku činí 49 km.

Ve zdejší oblasti se zpracovávala železná ruda. V okolí Klikova byla dobývána, u Františkova v hamru
Na Mýti zase zpracovávána. V roce 1867 velká jarní voda celou zdejší továrnu na Mýti zničila. Místní lidé si vzpomínky na tuto událost předávali z generace na generaci vytvořili tak základ k pověsti.

V ní je zmiňován správce „hamrů", který vida tehdy zmar všeho, svou skříňku s penězi, jež byl v lakomství, využívaje píle a dobroty sloužícího mu lidu, nashromáždil a skrýval, hodil v zoufalství do bouřící řeky, kde se viny mezi balvany vztekaly nejvíce.

Častokrát už chudí, na březích Dračice živořící políčkáři vydávali se tajně za noci k pokladu, mezi balvany v písku zatopenému, aby těšili se z lesku peněz, ale vždy marně. Také zapřahali prý i dva páry koní, aby silnými háky na řetězích převraceli balvany a lid dohrabal se zlata, ale ani to nepomohlo. Snad proto vyhlíží řečiště Dračice v jejích peřejích tak podivně, jako by lítá saň tu byla řádila. Poklad však na jejím dně leží dál. (Pamětní kniha obce Rapšach.)Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Dračice (Česká Kanada) na fotkách...

Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Dračice (Česká Kanada): hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Penzion Kamínek Nové Hrady (11.9 km)

Je libo tematický výlet po okolí?

Počasí v okolí města Františkov?