Dračice (Česká Kanada), Františkov

Dračice (Česká Kanada)

Františkov, Dračice

Není tu akce, kterou Dračice (Česká Kanada) pořádá? Přidej ji

Dračice (německy Reissbach, dříve známá jako Bystřice) je pravostranný přítok řeky Lužnice, pramenící nedaleko obce Kunžak (katastrální území Kaproun) v jižních Čechách. Dračice tvoří osu přírodního parku Česká Kanada. Délka toku činí 49 km.

Ve zdejší oblasti se zpracovávala železná ruda. V okolí Klikova byla dobývána, u Františkova v hamru
Na Mýti zase zpracovávána. V roce 1867 velká jarní voda celou zdejší továrnu na Mýti zničila. Místní lidé si vzpomínky na tuto událost předávali z generace na generaci vytvořili tak základ k pověsti.

V ní je zmiňován správce „hamrů", který vida tehdy zmar všeho, svou skříňku s penězi, jež byl v lakomství, využívaje píle a dobroty sloužícího mu lidu, nashromáždil a skrýval, hodil v zoufalství do bouřící řeky, kde se viny mezi balvany vztekaly nejvíce.

Častokrát už chudí, na březích Dračice živořící políčkáři vydávali se tajně za noci k pokladu, mezi balvany v písku zatopenému, aby těšili se z lesku peněz, ale vždy marně. Také zapřahali prý i dva páry koní, aby silnými háky na řetězích převraceli balvany a lid dohrabal se zlata, ale ani to nepomohlo. Snad proto vyhlíží řečiště Dračice v jejích peřejích tak podivně, jako by lítá saň tu byla řádila. Poklad však na jejím dně leží dál. (Pamětní kniha obce Rapšach.)Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Dračice (Česká Kanada) na fotkách...

Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Dračice (Česká Kanada): hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Rodinná kavárna V Křesle České Velenice (14 km)

Je libo tematický výlet po okolí?

Počasí v okolí města Františkov?