Labská bouda, Špindlerův Mlýn

Labská bouda

Špindlerův Mlýn, Bedřichov 31

Není tu akce, kterou Labská bouda pořádá? Přidej ji
  • Byli tady
  • Ohodnoť místo
  • www.labskabouda.cz

Labská bouda

LB je soukromý hotel v Krkonoších, v první zóně Krkonošského národního parku. Labská bouda leží v nadmořské výšce 1340 metrů na Labské louce nedaleko města Špindlerův Mlýn. Několik set metrů od boudy se nachází pramen Labe. Vzhledem ke své poloze je především v zimním období významným orientačním prvkem. Moderní budova z roku 1975 nese stejný název jako původní hostinec z 19. století, který vyhořel roku 1965. Přístupová komunikace vede z obce Horní Mísečky; od obce výše však není povolen vjezd soukromým vozidlům (dále autobusem, pěšky, po domluvě rolbou, nebo sněžným skůtrem).

Historie Labské boudy

Historie LB začíná v roce 1830, kdy v těchto místech podnikavá žena zvaná die Blasse vystavěla malou budku z kamení, kůry a roští, v níž prodávala kozí sýr, mléko a kořalku. Pozdější majitelé Devátové a Šírové z Rokytnice nad Jizerou rozšířili původní primitivní budovu tak, aby sloužila i k ubytování návštěvníků. V letech 1878–1879 přestavěl boudu hrabě Jan Harrach a dalšími přístavbami ji zvětšoval ještě v letech 1888–1889. V roce 1904 zde zřídil první přírodní rezervaci v Krkonoších.

 

Dne 6.11.1965 bouda kvůli  neopatrnému zacházení řemeslníků s benzínovou lampou vyhořela. Základní kámen ke stavbě nové budovy byl položen 12.6.1969. Dnešní Labskou boudu vystavěla Konstruktiva Praha podle projektu Ing. arch.  Zdeňka Řiháka ze Státního projektového ústavu v Brně. Otevřena byla pro veřejnost 15.11.1975. Do roku 1996 ji provozovaly Krkonošské hotely – státní podnik. V říjnu 1996 byla Labská bouda v rámci velké privatizace odprodána soukromníkovi. Probíhaly tam rozsáhlé rekonstrukce.

Labská bouda od roku 2011

Boudu provozuje jako nájemce na dobu neurčitou Jiří Holeček, který po 7 let spoluvlastnil Luční boudu. Začátkem roku 2012 Holeček uvedl, že už je v podstatě dohodnut na odkoupení Labské boudy a pro letní sezonu 2012 už by měla být jeho. Zástupce dosavadního vlastníka zatím dohodu o odkoupení nepotvrdil. Správa KRNAP působení Jiřího Holečka uvítala a její mluvčí ocenil profesionalitu Holečkova týmu. K počátku roku 2012 zde slouží bufet, restaurace a 24 zrekonstruovaných pokojů, Jiří Holeček chystá zrekonstruovat další pokoje, zkvalitnit služby a vytvořit zde nové expozice s horskou a přírodovědnou tématikou.Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Labská bouda: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!