Klášterní Hradisko, Olomouc

Klášterní Hradisko

Olomouc, Sušilovo nám. 1/5

Není tu akce, kterou Klášterní Hradisko pořádá? Přidej ji
  • Byli tadyBára B.
  • Ohodnoť místo

Klášterní Hradisko je bývalým premonstrátským olomouckým klášterem, v jehož prostorách se v současné době nachází Vojenská nemocnice. Stavba vznikla na základě architektonického návrhu Giovanniho Pietra Tencalla. Stavba byla postavena na základech starého kláštera, který byl založen v roce 1078.  

Rozsáhlý komplex pokrývá plochu větší než jeden hektar. Stavba je čtyřkřídlá a obsahuje čtyři nárožní věže. Na nádvoří se nachází Saturnova kašna, která byla původně zdobena sochou svatého Floriána. Roku 1740 ji ale nahradila socha Saturna, římského boha času, s kosou v levé ruce. V roce 1784 byl ale klášter rozpuštěn císařem Josefem II., během čehož se socha zničila. Dnešní kašna je tedy již bez sochy.

Interiér Hradiska zdobí nástěnné malby a obrazy, štukovaná i sochařská výzdoba. Celkový komplex Klášterního Hradiska tvoří budova bývalého kláštera, kostel sv. Štěpána, bývalý hospodářský dvůr, bývalý letní refektář areál staré zahrady s ohradní zdí a sousoší sv. Jana Nepomuckého. Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Klášterní Hradisko: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!