Katedrála sv. Václava (Dóm), Olomouc

Katedrála sv. Václava (Dóm)

Olomouc, Václavské náměstí

Není tu akce, kterou Katedrála sv. Václava (Dóm) pořádá? Přidej ji

Katedrála sv. Václava, též zvaná jako Dóm, je nejznámější dominantou Olomouce, jejíž návštěvu by neměl vynechat žádný turista ani obyvatel této hanácké metropole. Katedrála se nachází na vyvýšeném Václavském náměstí v centru města, tudíž jsou její věže dobře viditelné i z dálky. Hlavní věž měří 100, 65 metrů, což ji činí druhou nejvyšší kostelní věží v České republice. Prvenství drží Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni.

Katedrála sv. Václava je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů novogotické architektury v České republice. Její výstavba byla zahájena na počátku 12. století, v roce 1131 byla vysvěcená. V této době se jednalo o románskou baziliku. Svůj současný vzhled získala až během přestaveb, které proběhly 1616-1619 a 1883 – 1892. V roce 1995 navštívil katedrálu dokonce papež Jan Pavel II.

S katedrálou se pojí zajímavá pověst. Zvony totiž odbíjí v jedenáct hodin namísto poledne. Za husitských válek, když byla Olomouc obléhána husitskými vojsky, prý jejich vůdce Prokop Holý prohlásil, že když město do poledne nedobijí, odtáhne i se svými vojsky pryč. Když se tato jeho slova dozvěděl olomoucký biskup Jan Železný, nechal zvony odbíjet již v jedenáct hodin. Od té doby má být zvonění stále posunuté. Tato pověst je však nepravdivá, protože je toto odbíjení přímo v souladu s liturgickými zvyklostmi.

V katedrále se kromě několika kaplí a působivého oltáře nachází také dvoupatrová krypta, která je plně přístupná veřejnosti. Zatímco v prvním patře se mohou návštěvníci seznámit s cennými náboženskými předměty, druhé patro obsahuje rakve s ostatky olomouckých biskupů a arcibiskupů. V kryptě se nachází také srdce arcibiskupa a rakouského arcivévody Rudolfa Jana Habsburského. Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Katedrála sv. Václava (Dóm) na fotkách...

Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Katedrála sv. Václava (Dóm): hodnocení ostatních

(1 hodnocení) A jak hodnotíš toto místo ty?