Botanická zahrada Chotobuz

Průhonice, Lesní

Není tu akce, kterou Botanická zahrada Chotobuz pořádá? Přidej ji
  • Byli tady
  • Ohodnoť místo
  • www.ibot.cas.cz

Botanická zahrada a genofondové sbírky Botanického ústavu AV ČR byly založeny v roce 1963. Tato pěstitelská a sbírková zahrada s rozsáhlými specializovanými kulturami rostlin je umístěna v Průhonicích, v části s místním názvem Chotobuz. Zahrada se skládá ze zásobní zahrady ve které jsou umístěny genofondy a probíhá množení, šlechtění a experimentální práce a expoziční zahrady pro návštěvníky. Zahrada jako celek má plochu téměř dvaceti hektarů.

Sbírky Boranické zahrady Chotobuz:

  • denivky - Hemerocallis
  • kosatce - Iris
  • růže - rosa
  • pivoňky - Paeonia

Koncepce sbírek

Sbírky botanické zahrady jsou budované tak, aby bylo možno srovnávat výchozí botanické druhy, staré kultivary (někdy se stářím i několik set let) a moderní výpěstky. Ve výběru rostlin byla věnována zvláštní pozornost vývojovým mezníkům, které vznikly především mimořádným genetickým potenciálem, ale i svým atraktivním vzhledem. Hodnotou sbírek je zvláště jejich relativní úplnost především v oblasti starších kultivarů určitého původu, které ze sortimentu jiných zahrad již vymizely. Sbírky jsou tak velmi vhodné pro mikroevoluční zkoumání a testování hypotéz o vzniku znakových kombinací. Je zde i návaznost na výzkumy botanických druhů (Rosa, Iris), které probíhaly v 70-tých a 80-tých letech 20. století.

Významným posláním a smyslem sbírek Botanické zahrady je tedy – kromě studijních úkolů – i ochrana ohrožených a mizejících taxonů rostlin a kulturního a historického dědictví obsaženého v tisícileté šlechtitelské práci, která vedla k dnešním odrůdám okrasných rostlin.

Akce pro veřejnost

Zahrada je otevřena během szóny v květnu a červnu. Pravidelně pořádá pro veřejnost akce, které jsou zaměřené na prezentaci významných sbírek rostlin - Trvalkový víkend, Den růží ap.Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Botanická zahrada Chotobuz: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Kavárna Kaaba Praha 2 (13.1 km)
Café Louvre Praha 1 (14.3 km)

Je libo tematický výlet po okolí?

Počasí v okolí města Průhonice?