Křížová chodba - radnice

Brno, Dominikánské nám. 1

Není tu akce, kterou Křížová chodba - radnice pořádá? Přidej ji
  • Byli tadykamilla.bezdekova
  • Ohodnoť místo
  • www.ticbrno.cz

Nejstarší částí Nové radnice je Křížová chodba, která byla součástí dominikánského kláštera, postaveného v 1. pol. 13. století. Od roku 1297 sloužila část kláštera k zasedání zemského soudu a sněmu. V polovině 17. století, kdy se Brno stalo hlavním městem Moravy, zde sídlil i královský tribunál.

Jako Nová radnice začal komplex sloužit až po rekonstrukci v letech 1934–1935, kdy se stala sídlem vrcholných městských orgánů. I dnes je zde sídlo vedení Magistrátu města Brna, primátora města Brna a jeho náměstků. Na Nové radnici nalezneme několik pozoruhodností. Za zmínku stojí renesanční schodiště na 1. nádvoří. Dále se zde nachází několik portálů, jež byly součástí dnes již zbořených starších domů. Další neopomenutelnou zajímavostí je kašna s mříží zdobená alegoriemi 12 měsíců.

Nová radnice má dva hlavní vstupní portály s figurálními balkónovými předprsněmi pocházející z barokní přestavby areálu, kterou v letech 1726-1729 podnikl Mořic Grimm. Tři pole slunečních hodin prvního nádvoří jsou z roku 1728, k nim příslušné portály z let 1692-1694 a 1733. Portály z druhého nádvoří sem byly přeneseny z asanovaného domu na náměstí Svobody. Z původní výzdoby křížové chodby dominikánského kláštera se zachovaly pouze fragmenty. Freska Ukřižování pochází z přelomu 13. a 14. století, freska s motivem kruhových medailonů je ze závěru 15. století.Křížová chodba - radnice a okolí - aktuální program

Toto muzeum/galerie si nedoplňuje program nebo není naším partnerem. Víš o akci, která se zde koná? Přidej ji.

Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Křížová chodba - radnice: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...