Muzeum Františka Miroslava Čapka

Lišov, třída 5. května

Není tu akce, kterou Muzeum Františka Miroslava Čapka pořádá? Přidej ji
  • Byli tady
  • Ohodnoť místo
  • www.lisov.cz

V létech 1675 – 1676 rozkázal kníže Jan Adolf ze Schwarzenbergu vybudovat knížecí špitál, zasvěcený svatému Janu Křtiteli a svatému Antonínu Paduánskému. Špitál byl určen pro zaopatření 6 mužských a 6 ženských osob, jimž byla rovněž zajištěna strava a oděv.

Šlo především o vysloužilé schwarzenberské zaměstnance. Chovanci špitálu nosívali oděv v rodových schwarzenberských barvách, tj. bílé a modré. Dostávali pravidelnou rentu. V roce 1797 zvýšil Ferdinand Schwarzenberg počet zaopatřených osob na 14. Svému účelu sloužil knížecí špitál až do 30. let 20. století, kdy jej Jan Schwarzenberg věnoval městu, které jej vyhradilo pro kulturní a vzdělávací účely.

Dodnes je celý areál majetkem města. Budova byla v roce 1962 prohlášena nemovitou kulturní památkou. Součastná rozsáhlá trojkřídlá budova s knížecím erbem nad hlavním vchodem a se zasklenými arkádami s původními trámovými stropy je sice přestavěná, ale přesto patří k jedinému dosud zachovanému špitálu v Jihočeském kraji, který dokumentuje barokní sociální poddanské poměry.

Muzeum nese jméno Františka Miroslava Čapka, lišovského rodáka, vlastivědného a národopisného pracovníka. F. M. Čapek nashromáždil cenou sbírku krojů a národopisných předmětů, z nichž část věnoval lišovskému muzeu. V roce 1938 jmenoval tehdejší starosta p. František Raindl rodáka F. M. Čapka čestným občanem města Lišova. Městské muzeum bylo proto pojmenováno jeho jménem.

Telefon: 777 278 024Muzeum Františka Miroslava Čapka a okolí - aktuální program

Toto muzeum/galerie si nedoplňuje program nebo není naším partnerem. Víš o akci, která se zde koná? Přidej ji.

Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí
Máš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Muzeum Františka Miroslava Čapka: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!