Muzeum Roztoky, Roztoky

Muzeum Roztoky

Roztoky, Zámek 1

Není tu akce, kterou Muzeum Roztoky pořádá? Přidej ji

Kde se zub času vylomil – v konzervátorských dílnách muzea

Touto výstavou se představuje konzervátorské oddělení Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Pracoviště je známé jednak svými laboratořemi na konzervování a restaurování předmětů z různých druhů materiálů, ale zejména speciálními, v České republice ojedinělými technologiemi – ozařovací komorou a plazmochemickou aparaturou. Rovněž  zařízení pro rentgenfluorescenční analýzu a rentgenografii nepatří k běžné výbavě muzeí. Metodická i praktická pomoc tohoto pracoviště je v oboru preventivní péče, konzervace a restaurování žádána ostatními muzei.

Výstava představí nejen tyto uvedené technologie, ale především seznamuje veřejnost s prací specializovaných pracovníků muzea. Na originálních předmětech, ze sbírek muzeí a dalších institucí, jsou prezentovány konzervátorské a restaurátorské práce postupy, doplněné fotodokumentací. Vystaveno je široké spektrum historických i archeologických předmětů z různých materiálů, pro jejichž ošetření je muzeum vybaveno. Pro lepší seznámení s jednotlivými laboratořemi jsou na ukázku instalovány i některé pomůcky.

Pro doplnění, jsou v závěru výstavy přiblíženy další činnosti, kterými se konzervátorské oddělení zabývá a které jsou nedílnou součástí péče o sbírky. Myšlena je tím preventivní péče včetně digitálního monitoringu klimatických podmínek, dokumentace pomocí síťové aplikace databáze Bach a předvedení materiálů pro konzervaci, restaurování i obalových prostředků pro uložení sbírkových předmětů.

Doprovodný program výstavy

Komentované prohlídky výstavy pro veřejnost se konají v pátek v těchto termínech  5. 3., 19. 3., 2. 4., 23. 4., 21. 5. 2010 v 10 hod a 14 hod. Komentované prohlídky lze na objednávku realizovat i ve znakovém jazyce.

V den otevřených dveří je možný přístup do laboratoří, kde návštěvníky provedou samotní konzervátoři. Ty se konají ve středu v těchto termínech 10. 3., 31. 3., 21. 4. a 12. 5. 2010 v 10 hod a 14 hod.

V sobotu 1. 5. 2010 od 10 do 17 hod je pro zájemce připraven jednodenní program. Návštěvníci si mohou přinést vlastní předměty z domova. V muzeu budou mít možnost pod odborným dohledem provést drobné opravy nebo čištění . Pro ostatní návštěvníky budou připraveny názorné ukázky šetrných zásahů na nesbírkových předmětech. Během této akce budou poskytovány odborné konzultace týkající se údržby starožitností.

Větší skupiny zájemců včetně těch školních se mohou objednat, jak na komentovanou prohlídku výstavy, tak na exkurzi do laboratoří mimo termíny, ale po předchozí domluvě nejlépe týden před plánovanou návštěvou.Muzeum Roztoky a okolí - aktuální program a vstupenky

16květen sobota 13:00

Zámeček X

Muzeum RoztokyFestival
Další akce v okolí Cyklotrasy v okolí
vytisknoutMáš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Muzeum Roztoky: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Café Louvre Praha 1 (8.6 km)
Café Savoy Praha 5 (8.6 km)