Piaristická kolej, Litomyšl

Piaristická kolej

Litomyšl, Jiráskova

Není tu akce, kterou Piaristická kolej pořádá? Přidej ji
  • Byli tadyAndrea Morkusová
  • Fotky z okolí
  • Ohodnoť místo

Piaristická kolej vznikla v letech 1641-1643 po příchodu piaristů do Litomyšle. V roce 1681 pak byla dokončena poslední východní strana. Původně zde stával i malý chrám Panny Marie, ten se však do dnešních dnů nezachoval a v sousedství koleje stojí barokní chrám Nalezení sv. Kříže.

Krásné dubové dveře s pískovcovým portálem zdobí erby rodu Pernštejnů a Trautmannsdorfů, nad vchodem se nachází soška Panny Marie se soškami dvou andílků. Uvnitř koleje je zajímavý refektář (jídelna) a kaple zvaná "Očistec" s bohatou štukovou, respektive freskovou výzdobou.

Budova původně sloužila jako obydlí řeholníků a učitelů na piaristických školách, v přízemí sídlil do začátku 19. století i filozofický ústav který byl dvouletou přípravou nutnou pro studium na univerzitě. Potřebám řádu kolej sloužila až do roku 1950. Poté zde fungoval internát pedagogické školy a v současné době je pracovištěm a internátem Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. V rámci její revitalizace k ní byla přistavěna budova Nové městské síně a univerzitní knihovny od architekta Aleše Buriana.

V současné době je zde umístěna trvalá výstava Fakulty restaurování UPa, která představuje výtvarnou tvorbu jejích studentů. Otevřeno je zdarma každý první čtvrtek v měsíci od 10 do 17 hodin.   

Foto: Andrea Morkusová

 


Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Piaristická kolej na fotkách...

Piaristická kolej, Litomyšl

 
Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Piaristická kolej: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!