Piaristická kolej vznikla v letech 1641-1643 po příchodu piaristů do Litomyšle. V roce 1681 pak byla dokončena poslední východní strana. Původně zde stával i malý chrám Panny Marie, ten se však do dnešních dnů nezachoval a v sousedství koleje stojí barokní chrám Nalezení sv. Kříže.
Krásné dubové dveře s pískovcovým portálem zdobí erby rodu Pernštejnů a Trautmannsdorfů, nad vchodem se nachází soška Panny Marie se soškami dvou andílků. Uvnitř koleje je zajímavý refektář (jídelna) a kaple zvaná "Očistec" s bohatou štukovou, respektive freskovou výzdobou.
Budova původně sloužila jako obydlí řeholníků a učitelů na piaristických školách, v přízemí sídlil do začátku 19. století i filozofický ústav který byl dvouletou přípravou nutnou pro studium na univerzitě. Potřebám řádu kolej sloužila až do roku 1950. Poté zde fungoval internát pedagogické školy a v současné době je pracovištěm a internátem Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. V rámci její revitalizace k ní byla přistavěna budova Nové městské síně a univerzitní knihovny od architekta Aleše Buriana.
V současné době je zde umístěna trvalá výstava Fakulty restaurování UPa, která představuje výtvarnou tvorbu jejích studentů. Otevřeno je zdarma každý první čtvrtek v měsíci od 10 do 17 hodin.
Foto: Andrea Morkusová
Piaristická kolej na fotkách...
Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej jiPřihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)