Muzeum vltavínů, Český Krumlov

Muzeum vltavínů

Český Krumlov, Panská 19

1
Není tu akce, kterou Muzeum vltavínů pořádá? Přidej ji
  • Byli tady (1)Andrea Morkusová
  • Ohodnoť místo
  • www.vltaviny.cz

V českokrumlovském Muzeu vltavínů můžete obdivovat nádherné drahokamy i prožít doslova celý jejich příběh. 

Hned v úvodu vás přivítá film natočený exkluzivně pro zdejší muzeum, v němž vás okolnostmi vzniku vltavínů provede významný český geolog Václav Cílek. Na okolních názorných panelech se dozvíte mnoho dalších podrobností a zajímavostí nejen o vltavínech, ale i o meteoritech, kráterech a srážkách vesmírných těles se Zemí. 

Vaši pozornost upoutá zdejší unikátní sbírka vltavínů z různých nalezišť i pozorování drahokamů mikroskopem. Děti si vyhrají s interaktivními prvky, v nichž mohou hmatem poznávat různé předměty. Pokud se jim je podaří správně určit, čeká na ně i malá odměna. 

Poté již sestoupíte do klenutých prostor historického sklepení, které vás okouzlí svou tajemností i možností detailně prozkoumat krásu samotných vltavínů. Pokochat se můžete různorodými tvary vltavínů, které jsou zde vystaveny ve velmi efektních trubicových vitrínách reagujících na váš pohyb i nádhernými šperky.

Virtuálně navštívíte nejhezčí krátery na Zemi, projdete samotným vznikem impaktního kráteru a vyzkoušet si můžete i hod meteoritem na Zemi. Co se bude dít pak, se musíte nechat překvapit. 

Ve vstupní části muzea najdete i historii vzniku vltavínů zapsanou v Braillově písmu, která je doplněna hmatovou deskou s vltavíny. 

Vltavíny jsou přírodní sklo s celou škálou zelených až olivově hnědavých odstínů. Vznikly za extrémních teplot a tlaků, které dokáže na Zemi vytvořit pouze dopad mohutného vesmírného tělesa. Nejznámější a nejbohatší naleziště vltavínů se nalézá právě nedaleko Českého Krumlova v relativně úzkém pásu mezi Pískem a Novými Hrady.

Foto: archiv Muzea vltavínů a Andrea MorkusováMuzeum vltavínů a okolí - aktuální program

Toto muzeum/galerie si nedoplňuje program nebo není naším partnerem. Víš o akci, která se zde koná? Přidej ji.

Ukaž mi akce v okolí Ukaž mi cyklotrasy v okolí

Muzeum vltavínů na fotkách...

Máš lepší fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Muzeum vltavínů: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!