Senát Parlamentu ČR, Praha 1

Senát Parlamentu ČR

Praha 1, Valdštejnské náměstí 17/4

Není tu akce, kterou Senát Parlamentu ČR pořádá? Přidej ji

Senát Parlamentu ČR je ústavní institucí, která spolu s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR vykonává moc zákonodárnou. Senát sídlí na Malé Straně v Praze ve třech starobylých palácích: Valdštejnském, Kolovratském a Malém Fürstenberském.

Valdštejnský palác se zahradou nechal v 17. století vystavět jako své reprezentativní sídlo vévoda Albrecht z Valdštejna, který patřil k nejvýznamnějším šlechticům své doby. V držení rodu Valdštejnů byl palác takřka nepřetržitě až do roku 1945.

Kolovratský palác svým názvem odkazuje k hraběti Zdeňku Kolovratovi Krakovskému, který palác koupil v 19. století. V roce 1918 si ho pronajal československý stát a o dva roky později odkoupil jako sídlo ministerské rady. V paláci se odehrála pohnutá jednání související s Mnichovskou dohodou či protektorátem Čechy a Morava.

Malý Fürstenberský palác vlastnil od roku 1866 kníže Maxmilián Egon III. z Fürstenberka, po němž byl palác následně pojmenován.

V roce 1945 připadly paláce československému státu a využívaly je různé státní instituce. Od roku 1996 v nich sídlí Senát.

Valdštejnský palác se zahradou, stejně jako Kolovratský a Malý Fürstenberský palác jsou součástí národní kulturní památky Sídlo Parlamentu České republiky.

Obnova Valdštejnského areálu pod taktovkou Senátu získala v roce 2002 prestižní evropské ocenění organizace Europa Nostra v oblasti péče o kulturní dědictví. Kancelář Senátu se údržbě a rekonstrukci historických paláců věnuje průběžně a systematicky.Senát Parlamentu ČR a okolí - aktuální program a vstupenky

Další akce v okolí Cyklotrasy v okolí
vytisknoutMáš fotku tohoto místa? Přidej ji

Přihlas se a přidej na Informuji.cz své nejlepší fotky tohoto místa. Děkujeme za pomoc! :)


Štítky

Senát Parlamentu ČR: hodnocení ostatních

Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Kousek odtud doporučujeme...

Café Savoy Praha 5 (1 018 m)
Café Louvre Praha 1 (1 311 m)

Je libo tematický výlet po okolí?

Aktuální předpověď počasí v Praze?