Máte odvahu být outsiderem? Jiří Bartovanec představí v Ponci premiéru Entropy #251

Máte odvahu být outsiderem? Jiří Bartovanec představí v Ponci premiéru Entropy #251

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Taneční představení Jiřího Bartovance ENTROPY #251, které mělo světovou premiéru 11. září v New Yorku, se představí českým diváků v Divadle Ponec25. ledna

Jiří Bartovanec je česko-německý choreograf, tanečník a performer, který se do New Yorku dostal na pozvání Českého Centra a Ivana Pinkavy - fotografa, který byl kurátorem dvouměsíčního  programu v prostorách Národní budovy v New Yorku, nesoucí téma „Mít odvahu být outsidrem".

Bartovancovo sólové představení na toto téma, ENTROPY#251, bylo vytvořeno pro České centrum a uvedeno 11. září 2015 mimo jiné v rámci Moving Sound Festivalu pořádaným rakouským konzulátem v New Yorku.

Zatím jediné plánované představení v Divadle Ponec bude první českou premiérou z několika dalších, které budou následovat. 

V choreografii rozeznáme prostorové hledání své vlastní cesty. Prostor jako klec, v níž jde o hru svých vlastních možností a jejich vytrvalosti v izolovaném, a přeci jen plném a hustě zamlženém světě. 

„Cesta od poučené interpretace k choreografii je logickým a přirozeným vývojem  taneční kariéry. Do blízkosti vrcholu se coby interpret patrně přiblížil i Jiří Bartovanec, alespoň co se týče zkušeností a délky praxe. Ta se odehrávala v prestižním německém souboru Sasha Waltz and Guests, kde Jiří působí více jak dvanáct let a z níž může bohatě čerpat. Už během doby svého berlínského angažmá se několikrát představil jako choreograf. Nyní předkládá projekt, jehož téma je na jedné straně pro autora bytostně osobní a na straně druhé se týká možná nás všech." říká scénografka a pedagožka Jana Návratová. 

Jiří Bartovanec má za sebou velmi úspěšnou kariéru. Je stálým  členem skupiny Sasha Waltz & Guests. Tančí v choreografiích Sashy Waltz noBody, Insideout, Dido&Aeneas, Medea, Jagden und Formen, Continu, Matsukaze, Sacre, L'Apres-midi d'un faune a spolupracoval na přípravě a realizacích mnoha dalších tanečních projektů (např.: Dialoge Neues Museum, Romeo a Julie, Dailoge Maxxi, Carmen, Dialoge Kalkota...)

S Českou televizí a Nenadem Djapicem natočil dokumenty Africké kořeny - české tančení (2010) a Kodjo (2012). V roce 2016 dokončuje s Hanou Pinkavovou pro Českou televizi další dokument.

Jeho první sólový tanec When my mind is rocking, I know it´s 7 měl premiéru v dubnu 2008 v rámci projektu Choreographen der Zukunft / Choreografové budoucnosti skupiny Sasha Waltz & Guests.  Následovalo sólo Aneho (Berlín, 2010) a mnoho dalších, které uvedl na několika evropských ale i mimoevropských scénách včetně Afriky. V Lome vytvořil v rámci programu Goethe Institutu choreografii Door of No Return (2011). V roce 2014 připravil skupinovou choreografii GLOBE a mezi jeho poslední sólové představení patří i Entropy.

Jiří Bartovanec momentálně vyučuje tvorbu na Duncan Centre Konzervatoři a se studenty 3. ročníku připravuje nejnovější choreografii Svěcení Jara (Igor Stravinski). Pořadá několik workshopů, jako jsou Ausser Mir (pro děti uprchlíků a tanec ve školách, Berlín) a workshopy repertoáru Sashy Waltze.

V létě 2015 vytvořil site specific choreografii RAUMAUSLOTEN – Raum und Psyché v areálu psychiatrické léčebny Charité Berlín. V roce 2014 a 2015 pořádal v Soulu workshopy pro taneční skupiny moderního tance Cia Mamajeang Kim SeoulDaegu City Dance Company. V současné době tančí v představení Sniper´s Lake skupiny Spitfire Company a tvoří choreografie pro jiné skupiny, mezi poslední patří Tantehorse a představení Lessons of Touch.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Divadlo Ponec nabízí i další akce

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Divadlo Ponec

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!