Divadlo Ponec zahájí jubilejní 15. sezonu minifestivalem

Divadlo Ponec zahájí jubilejní 15. sezonu minifestivalem

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


V roce 2001 to byl první vznikající samostatný prostor pro taneční umění v Praze. Divadlo PONEC od svého založení vybudovalo stálou profesionální scénu současného tance a pohybového umění, které dokáže obstát na české i světové scéně. Svou jubilejní sezónu divadlo zahajuje ve velkém stylu – patnáctidenním minifestivalem ve znamení tance, hudby a oslav.  Speciální program Openingu započne symbolicky 15. září.

Slavnostní Opening

Novou sezonu zahájí kodaňský umělec bosenského původu Edhem Jesenković s inscenací M.E.N. Toto vážné i humorné představení o mužské identitě obstálo v Aerowaves Twenty 15, výběru dvaceti nejslibnějších evropských choreografických talentů roku 2015. Shodou okolností ve stejný den zahájí dánské hlavní město festival „Dny Prahy v Kodani“, a to s mezinárodně ceněnou taneční inscenací KOREKCE taneční skupiny VerTeDance v režii Jiřího Havelky, na svém kontě má mimo jiné prestižní cenu The Herald Angel Award z Edinburgh Fringe festivalu. KOREKCE samozřejmě během oslav nové sezóny v divadle PONEC chybět nebude, uvedení ji čeká 20. září.

Další den Openingu nabídne tanečně-divadelní představení DOGTOWN. Site-specific projekt proslulého izraelského choreografa Nadara Rosana vznikl ve spolupráci s českými umělci pro podporu aktuálního ročníku Prague Pride Festivalu. Stejný večer proběhne další významná premiéra očekávaného uměleckého sóla Michala Záhory pod názvem DEVOID (nacházející se ve stavu ztráty), po které bude následovat divácká debata.

Od hudby a tance až po improvizaci a workshopy

Opening nabídne celou škálu rozmanitých akcí a aktivit. Vedle jmenovaných významných projektů také to nejlepší z inscenací profilových tanečních souborů, kterým PONEC poskytuje zázemí: Farma v jeskyni (inscenace Divadlo), NANOHACH (DEVOID Michala Záhory), Spitfire Company (inscenace Sniper´s Lake, Animal Existus), VerTeDance (KOREKCE Jiřího Havelky), Lenka Vagnerová & Company (La Loba s Janou Vébrovou).

Mimo představení kmenových souborů divadla jsou připraveny také improvizační večery, postelové kino a koncerty interpretů či skupin, kteří s tanečním světem jsou úzce spjati (M A Y E N, B4, Kyklos Galaktikos či Jana Vébrová).

Důležitou složkou divadla je spolupráce a aktivní zapojení různých skupin diváků, ať už formou debat, prezentací, workshopů nebo otevřených zkoušek. Ve své sekci věnované dětem a mladému publiku rozšiřují režim dětských představení a snaží se šířit umělecké nadšení na poli tanečního a pohybového umění. Stejně tak pro aktivní seniory v rámci Refestivalu - Old’s School je organizována Poslechovka s Jiřím Černým, a to ve spolupráci Bajkazylu s neziskovou organizací Elpida.

„V rámci Openingu 15. sezony bude kladen důraz na dialog tvůrců s diváky, týmu divadla s partnery a diváky (…) PONEC je nejen divadlem pro tanec, ale i prostorem pro dialog uměleckých forem, publika, tvůrců a všech, jimž je současné progresivní umění blízké a vlastní.“

(Yvona Kreuzmannová, ředitelka Tance Praha)

Openingem ovšem sezona teprve začíná a kromě série repríz kmenových souborů nebude nouze o premiéry. Kromě již zmiňovaného DEVOID divadlo ještě do konce roku stihne uvést inscenaci Paula Blackmana / DOT504 s pracovním názvem Záchvěvy duše, představení Netykavka Věry Ondrašíkové a pražskou premiéru Mezi námi Hany Strejčkové.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Divadlo Ponec

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!