Deset studentů, deset filmů. To je První podání: Nová sekce MFF Karlovy Vary

Deset studentů, deset filmů. To je První podání: Nová sekce MFF Karlovy Vary

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


První podání: Nová sekce MFF Karlovy Vary představí tvorbu deseti evropských studentů, kteří dokončují své první filmy a stojí na počátku slibně se rozvíjející kariéry.

Poprvé v historii tak bude součástí programu MFF Karlovy Vary sekce První podání, po sedmnácti letech navazující na úspěšnou sekci Variety Critics' Choice. Filmy, které byly nominovány členskými organizacemi EFP a prošly finálním výběrem festivalové komise, odborná i divácká veřejnost uvidí 6. a 7. července – za osobní účasti režisérů.

Některé filmy z této sekce již byly zařazeny i do programu významných festivalů. Například sugestivní rodinné drama z Rakouska Všechno dobře dopadne (r. Patrick Vollrath) bylo ve světové premiéře promítnuto v Týdnu kritiky na festivalu v Cannes, řecká poetická esej Washingtonia (r. Konstanina Kotzamaniová) soutěžila na Berlinale a nejednoznačně tajemný švédský snímek Vše co sdílíme (r. Jerry Carlson) zaujal diváky na festivalu v Locarnu. Ondřej Hudeček nominovaný v roce 2011 na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film představí v premiéře svůj krátký film Furiant, nápaditý a mrazivě vtipný pohled na mládí klasika realistického dramatu Ladislava Stroupežnického.

Výběr filmů zaujme nejen nespornou kvalitou, ale také výjimečnou žánrovou pestrostí. Do minulosti se vrací snímek Hranice (r. Mátyás Szabó), vzdávající hold klasikům maďarské kinematografie, i belgický zástupce Místo věčného zatracení (r. Raphaël Crombez), pochmurná vize společnosti počátku 20. století, kde platí jediná zásada – přežít. Švýcarský film Nabídka (r. Moïra Pitteloudová) zprostředkovává pohled na dilema druhé generace přistěhovalců, kteří jsou již příliš vzdálení od kořenů vlastní rodiny, norský snímek Křehká srdce (r. Halfdan Ullman Tøndel) s vtipem rozebírá situaci mladého páru čelícího nečekané krizi, slovenská Zelená vlna (r. Martina Buchelová) s porozuměním a něhou komentuje nelehkou situaci osamělé matky pečující o syna i nemocného otce a irský snímek Skunky Dog (r. James Fitzgerald) vykresluje situaci věčného flákače bez budoucnosti.

Prvořadým kritériem byla umělecká a obsahová kvalita snímků. Za Českou republiku je členem European Film Promotion České filmové centrum, které nominovalo film Furiant Ondřeje Hudečka.

Více na http://www.kviff.com/

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!