Vítězi České taneční platformy: DOT504, Martina Hajdyla Lacová a Adam Uzelac

Vítězi České taneční platformy: DOT504, Martina Hajdyla Lacová a Adam Uzelac

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Čtyřdenní festival současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma v neděli večer vyvrcholil vyhlášením vítězů čtyř kategorií. Ocenění Taneční inscenace roku (a také Cenu diváků, což je vzácná shoda!) si odnesl Collective Loss of Memory souboru DOT504 v choreografii Jozefa Fručka a Lindy Kapetaney.

Ti si do svého projektu vybrali pět tanečníků z více jak pěti set performerů, kteří se přihlásili do mezinárodního konkurzu. Mezinárodní jury ocenila fakt, že dílo se zabývá sociálním a politickým děním kolem nás, velmi jemně dokáže manipulovat publikem, které až z poslední scény zjistí, odkud vše pochází. Silné mužské osobnosti se na scéně provokují verbálně i fyzicky, předvádějí i extrémně akrobatický pohyb a přebíjejí jeden druhého silou, která se snadno přetaví v nesmyslné až extrémní násilí. Dílo je silnou reflexí společnosti, která je velmi individualistická, egocentrická, homofobní, až diskriminační.

Tanečnicí roku se stala Martina Hajdyla Lacová za výkon v inscenaci SuperNaturals. Martina zaujala neuvěřitelnou přesností pohybu a obrovskou výrazovou škálou. Svou osobností a energií bourá hranice představitelného a je třeba dodat, že zvítězila s výrazným bodovým rozdílem.

Cenu za světelný design získal Adam Uzelac za inscenaci Phrasing the Pain pro 420PEOPLE, pro niž tvořil světelný design společně s choreografkou Ann Van den Broek.

Účast zahraničních hostů tento rok předčila i minulý 20. ročník. „I letos byl bohatý prostor pro navazování kontaktů mezi umělci a prezentery. Věříme, že z těchto setkání vzejde opět řada zajímavých spoluprací,“ komentovala letošní ročník platformy její ředitelka a zakladatelka Yvona Kreuzmannová.

Čtyři dny toho nejzajímavějšího, co u nás za poslední rok vzniklo, přilákaly více jak 80 hostů ze 17 zemí Evropské unie, ale i Číny, Tchaj-wanu, Jižní Koreji či Japonska. Dramaturgové, pořadatelé festivalů, ředitelé divadel či taneční publicisté viděli na pěti scénách celkem deset představení hlavního programu, který ještě obohatily přednášky, diskuse i site-specific projekty. Většina představení byla vyprodána ještě před začátkem festivalu.

Odborná porota složená z pěti domácích a šesti zahraničních expertů, kteří přijeli ze Švédska, Nizozemí, Itálie, Dánska, Velké Británie a Slovinska, udělila ceny v kategoriích Tanečník / Tanečnice a Taneční inscenace roku.

Od příštího roku bude udílena nově Cena za management v tanci, ale zaslouží si jistě i avizovaný podtitul: Český Ďagi–LEV. Ocenit by měla manažery, kteří se výrazným, inovativní způsobem zasloužili o vznik díla, repertoáru, úspěchu uměleckého souboru, divadla, festivalu či jiného projektu v oblasti tance, či významným způsobem zkvalitnili podmínky pro český profesionální tanec a jeho dobré jméno v zahraničí. Laureát získá  10 000.- Kč a věcnou cenu zpracovanou známým českým výtvarníkem.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Divadlo Ponec

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!