Festival Bazaar představuje hlavní témata: Pohled na ženské tělo v čase a novodobé otroctví

Festival Bazaar představuje hlavní témata: Pohled na ženské tělo v čase a novodobé otroctví

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Festival se uskuteční mezi 18. a 22. březnem v Praze v divadle Alfred ve dvoře, divadle Ponec, Studiu Alta a Parkhotelu Praha a představí přes třicet umělců z oblasti pohybového a tanečního umění, kurátorů a akademiků ze zemí střední, východní a jižní Evropy.  Vedle řady hostujících představení výrazných evropských umělců a Sobotního Bazaaru budou součástí festivalového programu i workshopy pro odbornou veřejnost, dopolední fórum přednášek, diskuze s mladými kritiky i odborníky i večerní parties.

Hlavní událostí bude Sobotní Bazaar

Sobotní Bazaar bude hlavní událostí prvního ročníku festivalu Bazaar, který nabídne nové a provokativní pohledy na téma identity v současné Evropě. Ve scénické instalaci koordinované proslulým polským režisérem Wojtekem Ziemilskym se představí dvě desítky divadelních ukázek, krátkých skečů, ukázek inovativních tvůrčích přístupů i blízkých setkání. Připravilo je dvacet čtyři vybraných umělců, kteří se zapojili do projektu Identity.Move!, jenž festival Bazaar zastřešuje. Tito umělci dostali možnost pracovat – ať už sami nebo v tvůrčích dvojicích – na výzkumu tématu identity, který získal tvar během rezidenčních pobytů.

Například projekt Dior in Moscow litevské dvojice Agnija Šeiko a Ingrida Gerbutavičiūtė se věnuje výzkumu identity sovětské a postsovětské ženy. Na základě řady rozhovorů s litevskými i českými ženami, které byly v době rozpadu Východního bloku ve svých třiceti letech na vrcholu sil, autorky zachytily proměny ženského těla v čase, na pomezí dvou epoch – komunistické a postkomunistické.

Dramaturg a aktivista Milan Markovic Matthis a uznávaná choreografka a tanečnice Ana Dubljević ze Srbska se zaměřili na výzkum ,,těch druhých” - lidí žijících mimo Evropu a její právní rámec, lidí systémově neviditelných. Jejich projekt Strawberry Fields Forever se obrací k palčivé otázce imigrace a otázkám mocenských vztahů mezi bohatým Západem a chudým Východem. Název odkazuje k problematice imigrantů, kteří často končí na řeckých jahodových polích v podmínkách novodobého otroctví.

Program určený pro odborníky i nadšence

Program festivalu Bazaar staví i na silných a již zavedených jménech evropského tanečního a pohybového divadla. Každý festivalový den nabídne dvojici představení, která akcentují celou škálu témat: problematický a nerovný vztah Západu a Východu (Old Chaos, New Order), otázku osobního vyrovnání s komunistickou minulostí vlastní rodiny a vlastní země (Mraky), delirium i repetitivnost tvůrčí práce (Work), sexuální identitu (Parallel), vyprázdněnost revolučních frází a symboliky (Victory Day) i neschopnost člověka navázat blízký vztah (Bakkheia).

V Parkhotelu Praha se uskuteční Dopolední fórum s podtitulem I Can't Breathe. V jeho rámci  vystoupí několik zahraničních speakerů, kteří představí své vize výzkumu identity středoevropské, nadnárodní, sexuální a náboženské.

Festival doplní i dva workshopy určené odborné veřejnosti a studentům. Goran Sergej Pristaš na základě několika historických příkladů odkrývá rozmanité taktiky umělecké tvorby a otázky jejich (ne)porozumění na Západě. Rok Vevar a Simona Semenič se ve svém workshopu budou zabývat identitou a procesem jejího vytváření v kontextu uměleckého díla.

Festivalové akreditace a vstupenky na všechny akce v ceně 200 Kč (základní) a 100 Kč (snížené) pro studenty, seniory a držitele průkazů ZTP a ZTP/P jsou v prodeji na Goout.cz.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Divadlo Ponec nabízí i další akce

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Divadlo Ponec

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!