Obrazy malířské generace 90. let budou vystaveny v Adam gallery

Obrazy malířské generace 90. let budou vystaveny v Adam gallery

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Konec 20. století. Devadesátá léta. Nezdá se to zas tak dávno, přesto už uplynulo dost času na to, aby se umělecké tendence u nás i ve světě zase úplně proměnily. Takže co vlastně tehdy bylo…rozpadl se Sovětský svaz, rozmohl se kapitalismus, především jsme se postupně všichni připojili na internet a všechno se zrychlilo. Pro Čechy 90. léta znamenala svobodu, se kterou se po tolika dekádách nepřirozeného vývoje, museli popasovat. Určitě si taky vzpomenete na všechny ty legendární záležitosti jako šustky, diskety, pevná linka, Tamagochi, ranní Disneyovky, Strážci vesmíru, Pobřežní hlídka, ale vybavíte si, jak v té době vypadalo výtvarné umění?

V brněnské Adam gallery (tentokrát ještě úsporněji přejmenované Richard Adam gallery) budete mít možnost zhlédnout soubor obrazů představujících malířskou generaci 90. let v ucelené podobě. Tato generace se odlišovala od té předchozí především tím, že ji nesvazovala téměř žádná sjednocující pravidla. Objevil se pouze směr přibližně určující výtvarné sklony své doby, takzvaná lyrizující abstrakce.

Naposledy bylo možné výstavu s obdobnou tematikou v Brně zhlédnout v roce 2011 v Domě umění nebo v loňském roce v Moravské galerii, která představila ženské umění 90. let (Někdy v sukni).

Výstava v Adam gallery zdrojově vychází ze sbírky uměleckého ředitele tohoto výstavního prostoru Richarda Adama, jehož zájem se soustřeďuje zejména na české umění 80. a 90. let. Sbírku začal shromažďovat v roce 1995 a vzhledem k tomu, že sběratelé umění „osmdesátek“ v zásadě o umění „devadesátek“ neprojevovali zájem, podařilo se mu vytvořit ojedinělou průřezovou kolekci obrazů z let 1995 – 2005.

Výstava bude tentokrát instalována do všech prostor galerie a setrvá tam až do 31. května letošního roku. Plánovanými vystavujícími umělci jsou Josef Bolf, Jiří Černický, Patricie Fexová, Daniel Hanzlík, Pavel Hayek, Petr Lysáček, Ján Mančuška, Jiří Matějů, František Matoušek, Jan Nálevka, Michal Nesázal, Petr Pastrňák, Michal Pěchouček, Petr Písařík, Hana Puchová, Milan Salák, Vít Soukup, Jiří Surůvka, Jan Šerých, Michal Škoda, Jakub Špaňhel, Tomáš Vaněk, Markéta Vaňková nebo Ivan Vosecký.

Umění od věků vždy zrcadlilo dobu, takže i kdyby vás konkrétně výtvarné umění z konce minulého století kdovíjak netáhlo, nebojte se zaexperimentovat s volným časem a zkuste přijít pozorovat obrazy, které tehdy vznikly, tak jako byste nahlíželi na dobu samu.

Vernisáž: 17. 2. v 18 hod

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Adam Gallery

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!