Dokument Muž s kinoaparátem získá nový soundtrack od Hearna Gadboise

Dokument Muž s kinoaparátem získá nový soundtrack od Hearna Gadboise

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Špičkový americký perkusista Hearn Gadbois, proslulý svou kreativitou a neustálým hledáním ve světě zvuků, představí v lednu Pražanům svůj nový projekt. Název Playing in Traffic je synonymem pro neopakovatelný zážitek, při kterém Gadbois vtáhne diváky prostřednictvím živého soundtracku do světa filmového klenotu z počátku dvacátého století - Muž s kinoaparátem Dzigy Vertova. V experimentálním prostoru NoD si jej můžete poslechnout 26. ledna od 20 hodin.

Perkusista Hearn Gadbois kombinuje tradiční středovýchodní nástroje a instrumentální techniky s eklektickým přístupem člověka, který stojí mimo tuto tradici a dokáže se inspirovat jakýmkoli vlivem či materiálem a prozkoumávat je. Gadbois studoval rytmus v hudbě mnoha kultur, přes Brazílii až po Indii. Navrhuje a sám vyrábí mnohé ze svých nástrojů, na něž hraje rukama i nohama. Spolupracoval mimo jiné s Yoko Ono, Patti Smiths nebo Meredith Monk.

Film Muž s kinoaparátem, který dostane v průběhu lednového večera nový hudební oblek, vznikl v roce 1929 a podle rozsáhlého průzkumu britského magazínu Sight and Sound mezi filmaři a kritiky je nejlepším dokumentárním filmem všech dob. Natáčel se především v Oděse a v Kyjevě. Experimentální óda na život jedné metropole je stále přitažlivá díky svému inovátorství v práci s kamerou a střihem, ake také magii, kterou s sebou přináší pohled na život v neustále se měnící městské džungli.

Hearn Gadbois spatřil film Muž s kamerou na internetu a okamžitě ho zaplavila vlna inspirace. "Přestože během posledních 90ti let vznikl nespočet soundtracků k tomuto filmu, jeho dynamický rytmus, vtipný a svéhlavý styl vyprávění přímo křičely moje jméno... Hned jsem si sedl ke klavíru a začal komponovat obrazy, které mi vyvstávaly v hlavě - dynamické, plné úžasu ale i chaosu. A hned jsem věděl, že s tím chci pracovat dál," popisuje hudebník.

"Nechci film přehlušovat, ale doprovázet tím, na co mi stačí vlastní schopnosti: rytmem, bubnováním... Budu opět vyrábět nástroje a určitě se projeví moje náklonnost k filmovým ruchařům, lidovým umělcům, kresleným filmům či vynálezci fantastických strojů Rube Goldbergovi." Pestrý výčet inspiračních prvků doplňuje Gadbois přáním při vystoupení zcela eliminovat elektronické prvky. "Mým posledním a nejdůležitějším cílem je soustředit se výhradně na technologie, které byly k dispozici v době vzniku filmu."

Hearn Gadbois: Playing in Traffic uvede Experimentální prostor NoD v pondělí 26. ledna 2015 od 20 hodin. Vstupenky v ceně 100 Kč je možné zakoupit již nyní každý všední den od 16 do 20 hodin na pokladně předprodeje či online prostřednictvím sítě GoOut.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Experimentální prostor Roxy / NoD nabízí i další akce

Mohlo by se ti líbit...

Filmové recenze

Další hudební novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!