Von Trierovi IDIOTI se předvedou na prknech Švandova divadla

Von Trierovi IDIOTI se předvedou na prknech Švandova divadla

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Švandovo divadlo chystá divadelní adaptaci filmu dánského skandalisty Larse von Triera. Mladá režisérka Anna Petrželková se nechala inspirovat jeho kultovním snímkem Idioti, její černá komedie bude mít na smíchovské scéně premiéru 8. března.

Podobně jako ve filmu, i v divadle jsou Idioti příběhem o partě lidí, kteří se královsky baví hrou na mentálně postižené, aby tak šokovali všechny druhy měšťáků, svatoušků a snobů. Životní filosofie, která má hlavním hrdinům pomoci „najít idiota v sobě“ a osvobodit se od strachu a konvencí, se však začne vymykat kontrole. Postupně se ukazuje, že skupina je pro mnohé útěkem před realitou, v níž neumějí nebo nechtějí z nějakého důvodu žít.

Mladá a oceňovaná režisérka Anna Petrželková spolu s dramaturgyní inscenace Martinou Kinskou adaptovaly von Trierův filmový experiment (vytvořený dle zásad manifestu DOGMA 95) do podoby černé komedie o hledání svobody, štěstí, smyslu ale i hranic a vlastních podstaty.

V hlavní ženské roli uvidíme herečku Kláru Cibulkovou. Z dalších stálic smíchovské scény se do hledání „idiota v sobě“ pustí Petra Hřebíčková, Filip Čapka, Zuzana Onufráková, Martina Krátká, Patrik Děrgel, Marek Pospíchal a další. Jako jejich vůdce Stoffer se ke Švandům po delší pauze vrací hostující Luboš Veselý.

Kromě hereckých výkonů se můžeme i na zajímavou scénografii Lucie Labajové v podobě průhledné severské vily, která je střídavě bydlištěm, akváriem i vězením, neméně osobité jsou proměnlivé kostýmy Lenky Odvárkové. Svou roli v příběhu sehrají i filmové projekce Jakuba Šmída, které Idioty na divadelních prknech Švandova divadla doprovodí.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Švandovo divadlo nabízí i další akce

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Švandovo divadlo

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!