14. ročník filmového festivalu Mezipatra míří do Brna

14. ročník filmového festivalu Mezipatra míří do Brna

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Letošní festivalové téma „Pravdivé lži“ se odrazíve více než stovce celovečerních hraných, dokumentárních i krátkých snímků. Filmy o sexuálních menšinách a lidech vzpírajících se všeobecně přijímané „normalitě“ představí festival v šesti sekcích a celkově nabídne 14 celovečerních titulů v české premiéře.

„Téma letošního ročníku rozvíjíme hned v několika úrovních. Napětí mezi realitou a médiem zprostředkovanou realitou je vlastní kinematografii obecně. Máme tu filmy podle skutečné události; ale jak moc jsou pravdivé? Hrdinové našich filmů si tvoří imaginární světy, jiní se realizují v klamu show, další volí falešnou sexuální identitu. To všechno jsou Pravdivé lži, které se proplétají celým letošním programem,“ uvádí programová ředitelka Mezipater Lucia Kajánková.

Festival začal 7. října v Praze. Do Brna doputuje 13. listopadu, kde bude zahájen v kině Scala 3D animovaným snímkem Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana,a vyvrcholí 20. listopadu ceremoniálem s předáním divácké ceny nejoblíbenějšímu celovečernímu snímku.

Zahajovací snímek festivalu vystihuje letošní téma „Pravdivé lži“ více než trefně. Jedná se o úžasně nepravdivý příběh podle skutečných událostí v podobě animovaného dokumentu, na němž se podílel více než tucet různých animačních studií. Poprvé po třiadvaceti letech se zde sešla legendární britská skupina Monty Python včetně titulního hrdiny – „nejhomosexuálnějšího” a „nejmrtvějšího” člena – Grahama Chapmana. Tomu v účasti nezabránila ani vlastní smrt v roce 1989, naopak, považuje film za „nejlepší biják, v němž hrál od doby, co zemřel”.

Filmové tipy:

Mezi největší taháky letošního programu patří francouzské drama režiséra Abdellatifa Kechiche Život Adèle (Scala, 16. 11. 2013/ 20.30). Intenzivní tříhodinová sonda do vztahu dvou mladých žen vzbudila kvůli explicitním sexuálním záběrům kontroverze na festivalu v Cannes. Očekávaný snímek distributora Film Europe uvedou Mezipatra v české premiéře.

Odlišný, ale stejně intenzivní zážitek nabídne sugestivní polské drama Ve jménu (Scala, 15. 11. 2013 / 20.30), které si z letošního festivalu Berlinale odvezlo Teddy Award za nejlepší LGBT film. Autenticita a morální síla katolického duchovního v něm naráží na emocionální frustraci a osobnostní sterilitu. Snímek patří i díky silné vizuální stránce mezi nejoceňovanější filmy letošního roku.

V programu letošních Mezipater dále zaujme třeba hit amerických nezávislých festivalů Každým dnem (Scala, 14. 11. 2013 / 20.30) s Alanem Cummingem v hlavní roli drag queen, která se ujme zanedbávaného chlapce, nebo nezávisle drzá americká lesbická komedie Kdo se bojí Vagíny Wolfový? (Scala, 18. 11. 2013 / 20.30).

Diváci se mohou těšit i na elektrem tepající snímek Peaches Does Herself  (Art, 14. 11. 2013 / 20.30) kanadské umělkyně, která zbořila snad všechny myslitelné konvence i genderové kategorie.

Letošní ročník netradičně i v Brně nabídne divákům možnost setkání s režisérem jednoho z uváděných snímků. One Zero One – Příběh Cybersissy & BayBjane (Art, 18. 11. 2013 / 20.30) je pestrobarevným portrétem dvou uměleckých partnerů – nejmenší drag queen se svítícím okem a jejího nizozemského tutora s akademickým titulem. Režisér Tim Lienhard bude na divácké dotazy odpovídat v debatě následující bezprostředně po filmu.

Na Mezipatrech se opět představí desítky krátkých filmů (letos 75 děl z celého světa), tituly v retrospektivě, například drama s oscarovou Hilary Swank Kluci nepláčou (Scala, 20. 11. 2013 / 19.30), nebo legendární pecka ze zlatého fondu kinematografie Psí odpoledne s Al Pacinem (Scala, 17. 11. 2013 / 20:30)

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!