MFDF Ji.hlava slavnostně zakončí portrét polské režisérky Agnieszky Holland

MFDF Ji.hlava slavnostně zakončí portrét polské režisérky Agnieszky Holland

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Filmy o české minulosti i přítomnosti budou provázet jihlavský festival jeho slavnostními večery. Zatímco světová premiéra filmu Dál nic režiséra Iva Bystřičana o stavbě kontroverzní dálnice Českým středohořím festival tento čtvrtek 24. října slavnostně zahájí, portrét polské režisérky Agnieszky Holland v pondělí 28. října svou mezinárodní premiérou MFDF Ji.hlava slavnostně zakončí. Pomyslně tak uzavře režisérčin „český rok“ spojený s Janem Palachem a filmem Hořící keř.

V časosběrném snímku Dál nic sleduje režisér Ivo Bystřičan peripetie kolem stavby nejkontroverznější české dálnice D8, která má vést Českým středohořím. Těžkou ránu dosavadním snahám stavařů a ministerských úředníků dala sama příroda, když se před několika týdny na část již zkolaudované dálnice náhle sesunuly tuny zeminy. Došlo tak na slova ekologů, kteří od začátku upozorňovali mimo jiné na nestabilní podloží v dané lokalitě.

Jihlavský festival slavnostně zakončí mezinárodní premiéra snímku Návrat Agnieszky H., který vznikl v polsko-české koprodukci a jehož autory jsou Krystyna Krauze a Jacek Petrycki. Film zkoumá kořeny tvorby Agniezsky Holland, třikrát nominované na Oscara, která v šedesátých letech studovala na pražské FAMU. Stala se tak očitým svědkem překotných událostí roku 1968, které vyvrcholily upálením Jana Palacha v lednu 1969. Právě Palachova oběť se stala tématem jejího posledního třídílného filmu Hořící keř, který měl premiéru letos v lednu a  původně měl být Českou republikou vyslán do boje o Oscary.

Jestliže film o Janu Palachovi natočila polská režisérka Agniezska Holland, tak i film o ní a jejím klíčovém období v Československu, které skončilo měsíčním uvězněním, natočili polští tvůrci. Vzdávají tím hold jak Agnieszce samotné, tak i období české nové vlny a filmové tradici, kterou pro ně Česko reprezentuje. Uvedení tohoto portrétu tak příznačně uzavírá „český rok“ Agnieszky Holland. Ten začal v lednu uvedením jejího filmu o Janu Palachovi, první pochodni roku 1969, a končí uvedením jejího portrétu nyní v Jihlavě ve městě, které si letos připomíná třetí, zcela zapomenutou, živou pochodeň roku 1969, jihlavského Evžena Plocka,“ dodává k slavnostní mezinárodní premiéře Marek Hovorka, ředitel festivalu.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 
Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!