Čeští tanečníci se představí na jednom z největších divadelních festivalů světa Edinburgh Festival Fringe

Čeští tanečníci se představí na jednom z největších divadelních festivalů světa Edinburgh Festival Fringe

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


České centrum Londýn ve spolupráci s organizací Nová síť připravilo ve Velké Británii přehlídku současného českého tance, která pod názvem Czech Dance Showcase proběhne v srpnu na jednom z největších divadelních festivalů světa Edinburgh Festival Fringe. V rámci něho nabídne 51 repríz představení tří českých souborů konaných během třítýdenního festivalového maratonu.

Česká prezentace bude na letošním ročníku Fringe festivalu zastoupena projekty One Step Before the Fall od Spitfire Company a produkční jednotky Damúza. Markéta Vacovská byla za svou otevřenou taneční zpověď v představení věnovaném boxerskému fenoménu Muhammadu Ali a všem bojovníkům s Parkinsonovou chorobou nominovaná na prestižní českou divadelní cenu Thálie. Je i čerstvou držitelkou ocenění české Tanečnice roku 2013. Představení s jedinečným hudebním doprovodem Lenky Dusilové letos ocenila i odborná porota České taneční platformy jako nejlepší v kategorii světelného designu.

VerTeDance přivezou do Edinburghu představení Kolik váží vaše touha?, které získalo ocenění české Taneční inscenace roku 2012 a tanečnice Lucia Kašiarová za svůj výkon v tomto představení obdržela cenu Tanečnice roku 2012.

Třetím zástupcem je tanečně-vizuální představení S/He Is Nancy Joe Miřenky Čechové a Tantehorse zabývající se transgender tématikou. Tato inscenace byla zařazena mezi nejlepší kulturní počiny roku 2012 v kategorii současný tanec Best of Dance 2012, kterou vyhlašuje časopis The Washington Post a tanečnice Miřenka Čechová byla za svůj výkon nominována na Tanečnici roku 2013.

Světový festival divadla a performance Edinburgh Festival Fringe se stal za více než 60 let své existence jedním z největších celosvětových divadelních svátků a čeští umělci na tomto divadelním festivalu ve skotském Edinburghu individuálně vystupovali již několikrát. Letošní Czech Dance Showcase, již druhá souhrnná přehlídka pořádaná Českým centrem Londýn, představí reprezentativní výběr ze současného českého tanečního divadla, na kterém se podíleli odborníci z české i britské divadelní scény. Všechny soubory, které se letos v Edinburghu představí poprvé, vychází ve své tvorbě ze současného tance a pohybového divadla a zároveň nabízejí jiný pohled na tento žánr. Neschází vtip, přesah do výtvarného umění ani čistý akustický zážitek.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!