Jazzová hvězda Anthony Strong zazáří na Festivalu swingové hudby

Jazzová hvězda Anthony Strong zazáří na Festivalu swingové hudby

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Národní dům na Vinohradech na podzim tradičně otevře své brány všem milovníkům swingové a jazzové hudby. Letošní, již 16. ročník festivalu swingové hudby, se uskuteční ve dnech 6. - 7. listopadu 2013. Je tradicí, že dramaturgové festivalu míchají mimořádně svěží a chutný koktejl špičkové swingové muziky z domova i ze světa, v němž jsou zastoupeni jak časem prověření interpreti a legendy tak nové objevy a hvězdy na vzestupu. K takovým bude letos patřit britský zpěvák a klavírista Anthony Strong, oblíbenec B. B. Kinga i Roda Stewarta, jehož celosvětový věhlas již začíná překračovat hranice jazzového oboru.

Stále živé legendy bude důstojně reprezentovat Rozhlasový big band Gustava Broma řízený Vladimírem Valovičem. V programu nemohou chybět ani tuzemské špičky žánru: Sestry Havelkovy, The Swings a samozřejmě také Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Originální zážitek slibuje formace PVC legendárního kontrabasisty Františka Uhlíře.

Anthony Strong

Rodák z britského Croydonu propadl hudbě již v dětství: „Když jsem jako malý začal inklinovat k muzice, neměli jsme doma pořádné piano. Takže kdykoli jsme vyráželi na rodinnou dovolenou, museli jsme k prarodičům, kde jsem seděl celou dobu u obstojného klavíru. Jen jsem pozdravil mezi dveřmi, už jsem mazal na otáčivou židli ke klávesám. Nebyla tam možnost hrát s rádiem, a tak jsem se všechny písničky naučil hrát v C dur. Když pak přišel čas začít regulérně ‘chodit do klavíru’ měl už jsem díky hraní podle sluchu slušné povědomí o základech harmonie.”

Taková míra talentu a zájmu celkem jasně určila Anthonyho další cestu. Již během studií na prestižních Whitgift School, The Purcell School of Music a světoznámé Guildhall School of Music získával respekt jako oblíbený studiový i doprovodný hráč. Vystupoval mimo jiné s Michaelem Boltonem, Marti Pallowem nebo Jocelyn Brownovou. Anthony si získal značnou popularitu nejen pravidelným hraním v prestižních londýnských klubech, včetně slavného Ronnie Scott’s, ale i rolí Jerry Lee Lewise v úspěšném muzikálu Million Dollar Quartet v londýnském West Endu. Skutečným průlomem se pak stalo úspěšné předskakování B.B.Kingovi. Mistr Kingsi tohoto mladíka, který hraje “skutečně úžasnou muziku”, oblíbil natolik, že si jej vyžádal osobně i na velký koncert v Paříži. Záhy se tu Anthony dostal na titulní stránku deníku Le Figaro a vyprodal řetěz šesti koncertů v legendárním jazzovém klubu Duc Des Lombards.

Na podzim 2012 podepsal Anthony Strong kontrakt s prestižním francouzským labelem Naïve (je tak v jedné „stáji“ s Adele či Carlou Bruni) a ihned začal pracovat na dalším albu. Je možné, že nové písně, a možná i čerstvé výlisky, přiveze také do pražského Národního domu na Vinohradech, kde vystoupí v rámci Mezinárodního swingového festivalu 6. listopadu. Každopádně je na co se těšit. Neboť jak s příslovečnou rockersko-fotbalovou diplomatickou jemností říká další slavný Anthonyho fanoušek, zpěvák Rod Stewart: “Je to fakt po čertech dobrý!”

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!