Gabriela Pelikánová představí tvorbu Augustina Handzela

Gabriela Pelikánová představí tvorbu Augustina Handzela

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Ve středu 26. června se od 16.30 hodinKnihovně Galerie výtvarného umění v Ostravě na Poděbradově ulici 12 uskuteční přednáška Gabriely Pelikánové s názvem Sochař Ostravy Augustina Handzel. Přednáška je realizována v rámci cyklu Pavučiny životů – rozplétání osudů předních českých výtvarníků.

V dalším díle cyklu „Pavučiny životů“ se návštěvníci setkají s tvorbou vynikajícího  sochaře našeho regionu  tvořícího v období mezi dvěma válkami, Augustina Handzela. Jeho tvorba se vyvíjela postupně od drobných štukatérských prací až po vynikající sochařská díla zdobící ostravskou architekturu. Dokladem toho je např. výzdoba bočního průčelí bývalého Hornického domu (dnešní Palác Elektra) z roku 1926 znázorňující postavy horníků a hutníků v nadživotní velikosti.

Umělec ve své tvorbě využíval různorodé materiály: sádru, pálenou hlínu, pískovec, terakotu, ale i bronz a mramor.  „V jeho dílech je nejvíce zastoupena tematika hornictví, často se zde ale objevují i psychologicky propracované portrétní busty Handzelových současníků, jako byli Bohumír Dvorský či František Sokol Tůma i vynikajících osobností dob dávno minulých, například Josefa Mánesa,“ vysvětluje Gabriela Pelikánová, kurátorka GVUO a autorka přednáškového cyklu.

Ceněna je také Handzelova pomníková tvorba, například Pomník Maryčky Magdonové ve Starých Hamrech nebo reliéfy pro Památník osvobození v Komenského sadech v Ostravě.  S osobou Augustina Handzela je úzce spjata ostravská městská část Třebovice, kde měl dlouhá léta ateliér, který získal od sochařky Heleny Železné-Scholzové.

Vstup na přednášku je zdarma.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!