Vnitřní okruh v současné české fotografii-unikátní výstava ze života českých fotografů

Vnitřní okruh v současné české fotografii-unikátní výstava ze života českých fotografů

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Počínaje dneškem 15.5. otevřela své brány návštěvníkům výstava Vnitřní okruh v současné české fotografii. Tato výstava je dosud nejrozsáhlejší aktuálních tendencí české fotografie a výtvarné tvorby exploatující fotografické médium z období po roce 2000 je zaměřena na širokou škálu děl s motivy „vnitřního okruhu" – autorské sebereflexe, rodiny, nejbližších lidí a věcí. Zatímco v západoevropské, americké či japonské fotografii mnozí autoři už dlouho ve svých dílech ukazují i ty nejintimnější chvíle svého života a života svých rodin a přátel, v české fotografii se až na malé výjimky takovéto otevřené autoroflexivní záběry či fotografické deníky donedávna příliš neobjevovaly.

Expozice představuje, jak se po roce 2000 stalo toto téma i v české fotografické tvorbě rozšířené a aktuální. Na vybraných dílech ze širokého spektra od tradičního dokumentu a portrétu přes výrazně subjektivně pojatou tvorbu až k fúzím různých stylů a médií chce ukázat zásadní změny, k nimž ve fotografii došlo po nástupu digitálních technologií a jejím úniku z úzkého oborového ghetta. Na výstavě je zastoupeno vice než čtyřicet autorů různých generací od etablovaných tvůrců Ivana Pinkavy, Jiřího Davida, Pavla Máry, Dity Pepe, Pavla Baňky či Veroniky Bromové až po současné studenty a nedávné absolventy různých uměleckých škol. K výstavě, kterou sestavil Vladimír Birgus, vychází katalog s českými a anglickými texty v nakladatelství KANT.

Vnitřní okruh v současné české fotografii není jen výstavou fotek, je mnohem více. Přináší nám pohled do duše autorů, do jejich vzpomínek které jsou mnohdy bolestivé. Příkladem je Libuše Jarcovjáková která zdokumentovala 974 dní, ve kterých se se sestrou starala o matku po mozkové mrtvici. Další vystavující Petra Steinerová zachytila svého otce, který se po padesátce rozhodl pro změnu pohlaví. Na výstavě je k vidění samozřejmě mnohem více příběhů zachycených na fotografiích, které ve vás určitě vyvolají silné emoce, kterým se místy lze jen těžko vyhnout. Navíc každá fotografie má krátké popisky, které každý autor napsal ke svým snímkům. Tyto texty jsou návodem divákovi, jak fotografii číst.

Unikátní pohled do osobních životů českých fotografů je v Galerii hl. města Prahy k vidění do 18. srpna 2013.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Galerie hlavního města Prahy -... nabízí i další akce

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!