Reklama? Ne, výstava, která si pro vás přijede na trase metra B až do konce května = Toto! Kurva

Reklama? Ne, výstava, která si pro vás přijede na trase metra B až do konce května = Toto! Kurva

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Galerie Artwall uvedla po úspěšné výstavě Umění zabíjet na začátku dubna 2013 další exhibici zasahující do veřejného prostoru. Interaktivní projekt Toto! Kurva propojuje angažované umění s technologií QR kódu.

„Toto! Kurva vnáší běžný jazyk do kvazi-veřejného prostoru supermarketu. Jako jmelí napadá reklamní čtivo, jazyk sloganů, návodů a popisků složení na zadních odvrácených stranách. Mluví řečí, která zní jako ta lidská. Obsahuje emoci, kurevský teplo domova a intimitu. Rozpíná se v odosobněných kartonových větách, jejichž každé slovo bylo zaplaceno,“ píší autoři projektu, členové experimentální skupiny Cancel, ve svém manifestu na webu www.totokurva.cz.

Výstava má podobu 16 fotografií, dokumentujících realizaci projektu Toto! Kurva, tedy lingvistickou intervenci do prostoru pražských supermarketů. Tato fotodokumentace, vystavená pod hlavičkou dlouhodobého projektu Artwall:Link, je od začátku dubna do konce května ke zhlédnutí v pěti samostatných vagonech na lince metra B. Místo tradičních reklamních plakátů tak mohou cestující narazit na fotografie produktů ze supermarketů, přelepených malými černobílými nálepkami, na které členové Cancelu umístili různá osobní sdělení: „Volal mi a brečel“, píše se na sklenici s utopenci, „Proč sem chodíš?“ ptá se čokoládová figurka Mikuláše, „Teď je to trochu trapné“, přiznává plastový galon s octem. Každá fotografie ve svém pravém dolním rohu zároveň nese QR kód - po jeho sejmutí si cestující mohou přečíst manifest projektu (nepotřebují k tomu internetové připojení) a zároveň odkaz na web projektu, kde je i pdf s archem původních nálepek. Zájemci z řad veřejnosti se tak do guerillové akce mohou zapojit na vlastní pěst a stejně jako Cancel po supermarketech šířit „emoci a kurevský teplo domova“. Řada cestujících už sdílí fotografie na sociální síti facebook a dál tak šíří „manifest“ projektu.

Projekt Artwall:Link je prvním svého druhu v České republice a posouvá tak českou výtvarnou scénu na světovou úroveň, kde jsou již podobné projekty běžné (například http://www.qrcartist.com). Netradiční umělecká v práce s QR kódem jako taková má ovšem své zástupce i v tuzemském prostředí, jak je tomu například u body-artového projektu QR Bodies. (viz: http://qrbodies.com/open-tattoo/ ).

Interaktivní výstavu Toto! Kurva můžete vidět ve vagonech na lince Metra B do konce května 2013, více informací pak naleznete na www.totokurva.cz a na facebook.com/artwallgallery. V samotné galerii Artwall, lokalizované na opěrné zdi letenských sadů na nábřeží Kpt. Jaroše, je do konce května zároveň k vidění výstava Dariny Alster - Imago Dei.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!