Hříbátka poprvé v ČR a rovnou na RfP

Hříbátka poprvé v ČR a rovnou na RfP

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Kapela Foals mají ostře okovaná kopyta! Festival Rock for People je patřičně hrdý na to, že právě on je může poprvé vypustit na české scéně festivalu.

Kapela s tímto lehce dostihovým jménem pochází z britského Oxfordu, kde vznikla uprostřed čilého muzikantského dění v roce 2005. Založil ji její první zpěvák Andrew Mears jako svůj vedlejší projekt ke kapele Youthmovies, ve které byl frontmanem (a kam se pak po dvou letech také vrátil). Spolu s ním nastupují do bandu také kytarista Jimmy Smith a basista Walter Gervers, tehdy účinkující v nevýznamné kapele vtipného jména Face Meets Grill.

Jack Bevan, Lina Simon a budoucí zpěvák Foals Yannis Philippakis přišli z kultovní math rockové kapely The Edmund Fitzgerald. Do Foals nastoupili proto, že příliš komplikovaný a vážný způsob hry math rockového bandu se jim začal zajídat a dle vlastních slov si chtěli “při hraní užít i legraci”.

Člen týmu jedné kdysi v zahraničí dost úspěšné české kapely vzpomíná, že když v roce 2007 hrála na poměrně velké scéně prestižního britského festivalu Bestival, vystupovali tehdy nepříliš známí Foals na malé scéně, která začínala produkci až v noci, kdy končily koncerty hvězd na hlavních scénách. V té době již ale kapela usilovně pracovala na svém debutovém albu a věci se daly záhy do pohybu.

V březnu 2008 vychází album Antidotes a dosahuje na třetí příčku prodeje v UK. Na britských ostrovech si tak kapela získává nejen širokou fanouškovskou základnu, ale i kvalitní zázemí. Vytváří si pevný tým podobně naladěných spolupracovníků, v němž je režisér všech jejich klipů a videí Dave Ma a grafik Tinhead.

Skupina stále koncertuje a o rok později v létě 2009 vydává druhé album Total Life Forever které sice díky jisté zadumanosti a absenci prvoplánoveho hitu nedosáhlo na ty nejvyšší pozice žebříčků, většinu fanoušků však nezklamalo a získalo dokonce nominaci na prestižní Mercury Prize.

Osobitá hudba Foals, spojuje originální muzikálnost a sofistikované instrumentální finesy s energií, jíž vévodí nezaměnitelný charismatický hlas Yannise Philippakise, o kterém se říká, že láme srdce a rozepíná podprsenky. Výborně!

Letos vydané albu Holy Fire, které obsahuje i českým rádiovým posluchačům známý song My Number, sklízí úspěch po celém světě. V UK dosáhlo na 2. příčku a v Austrálii dokonce žebříček prodeje vedlo. Kapela letos vévodí řadě britských festivalů a nadechuje se k finálnímu útoku na špičku světové indie popové scény.

Recenzenti Guardianu album chválí a Telegraph s nadšením píše o nedávném živém koncertě, zahajujícím letošní sezónu kapely (prestižní Albert Hall mimochodem vyprodali během necelé půl hodiny): “Jejich zvuk byl celou dobu bohatý a plný, přesně tepající bicí a řezavé kytary skřípající tak, že by se mohli U2 vedle nich červenat... Jestli pro Foals tenhle koncert byl teprve rozběhem, pak festivalovou sezónu převálcují s přehledem…” A my jsme rádi, že Rock For People a jeho návštěvníci budou u toho!

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!