Přednáška uvede unikátní bibli z knihovny Václava IV.

Přednáška uvede unikátní bibli z knihovny Václava IV.

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


V úterý 7. května 2013 v 16 hodin se uskuteční v Knihovně Galerie výtvarného umění v Ostravě na Poděbradově ulici 12 přednáška Marka Zágory s názvem Bible Václava IV.  Na přednášce bude představen jeden z nejvýznamnějších dokumentů z knihovny Václava IV.

„Na více než dvanácti stech stranách je vymalováno přes šest set iluminací, jež společně s droleriemi nabízí unikátní náhled nejen do světa Václavových rukopisů,“ říká historik Marek Zágora.

Český a římský král Václav IV. z rodu Lucemburků je považován za slabého panovníka. Na přelomu 14. a 15. století ovšem patřil k nejvýznamnějším bibliofilům. Jeho knihovna se sice nemohla měřit s knihovnami jeho francouzských bratranců, přesto vytvořil sbírku, která ve střední Evropě neměla obdoby.

Do současnosti se dochoval jen nepatrný zlomek. Nejvýznamnějším dílem je bezpochyby velkoformátová německy psaná bible, jež vznikla v Praze a jejíž šest svazků je dnes uloženo v Rakouské národní knihovně.

Přednáška navazuje na výstavu Krása podzimu středověku, která byla až do 5. května k vidění v Domě umění. Vstup na přednášku je zdarma.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Další novinky z umění

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!