Knihou roku je Hájíčkova Rybí krev

Knihou roku je Hájíčkova Rybí krev

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Výroční ceny Magnesia Litera ocenily minulý týden spisovatele v celkem devíti kategoriích; Literu za prózu získala Zuzana Brabcová za Stropy z prostředí psychiatrické léčebny, lyricko-naturalistický román o závislosti na psychofarmacích. V kategorii poezie byl oceněn surrealistický počin Jakuba Řeháka Past na Brigitu, personifikující Prahu, dle autorových slov „nádherné a trochu zahnívající monstrum“. Knihou roku se stala Rybí krev Jiřího Hájíčka, román založený na skutečných událostech, stavbě Temelína, vyprávějící o ztrátě místa, ke kterému je člověk připoután a o jeho složitém opětovném nalézání. Čtenářskou cenu si odnesla Kateřina Tučková za své veleúspěšné Žítkovské bohyně, které snad není třeba představovat. Objevem roku se stal Lístek na cestu do pekla Jaroslava Žváčka, studenta FAMU.

Cenu v kategorii literatura faktu získal životopis Zdeňka Nejedlého od Jiřího Křesťana, cenu za překladatelský počin dostala Věra Kloubková za bravurní přeložení básnické sbírka Z lemu snu od německého poety Richarda Pietrasse. Literu za nakladatelský čin získal Ivan Wernisch za „čítanku literárních kuriozit“ Živ jsem byl! plnou děl tvůrců, kteří nikdy nevstoupili do hlavního proudu české literatury.

Magnesia Litera ocenila spisovatele i v kategorii knih pro děti a mládež, vítězem se stal Pavel Čech, autor Velkého dobrodružství Pepíka Střechy.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!