CAS. CO TO JE? Výstava z dílny studentů a absolventů FAMU

CAS. CO TO JE? Výstava z dílny studentů a absolventů FAMU

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Výstava studentů a absolventů Centra audiovizuálních studií FAMU nabízí příležitost shlédnout jejich díla. V rámci CAS mají studenti možnost rozvíjet tvorbu v oblasti umění pohyblivého obrazu za hranicemi klasického filmu. Jak tato výstava ukazuje, CAS nesměřuje k jedinému druhu myšlení nebo produkce, ale jde o otevřený a flexibilní prostor.

Současného tvůrce jak si ho CAS představuje, lze stále charakterizovat slovem umělec. Představa o něm je však ovlivněná rozšířeným vnímáním tohoto pojmu v posledních čtyřiceti letech. Je to performer, dokumentarista, aktivista, sociolog, bavič, výzkumník atd.

Studenti nejčastěji pracují s digitálními médii – v oblasti zvuku, obrazu, videa, textu či počítačového kódu. Hodnotu má pro ně i klasický film, jeho materiál, historie a další možnosti. Není to rozpor. Studenti používají právě to médium nebo materiál, který potřebují. Můžeme čerpat z historie současné audiovizuální kultury staré nejméně sto dvacet let.

Výstava je rozdělena do několika volných tematických celků. Sekce experimentů s autonomním filmem ukazuje díla Michala Kindernaye, Kryštofa Peška a Petra Parkana Jandy. Vytvářejí natáčecí zařízení, kde je role autora z velké části přenechána naprogramovaným strojům. Anna Ouřadová a Alexandra Moralesová se zabývají možnostmi převodu osobních archivů do podoby živých scénických představení. V základu děl Stanislava Abraháma a Marka Matviji najdeme intervenci do sociálního on-line prostředí. Naopak do reálného veřejného prostředí vstupují Vladimír Turner a Dalibor Knapp. Prostorovou videoinstalací se zabývají Dana Machajová a Barbora Švarcová. Samostatně prezentované jsou osobně zaměřené filmy Madly Bažantové a Kateřiny Krejčové, jakož i projekty dalších studentů.

Na závěr je třeba připomenout, že prostředí galerie dokáže zprostředkovat jen část toho, co se v rámci CAS děje. Další díla – videa s delší stopáží, filmy na formátu 16 a 35 mm, živé performance a teoretické texty – můžete poznat v rámci samostatných promítání, živých představení nebo v právě vydávané knize.

CAS. Co to je?
CAS, neboli Centrum audiovizuálních studií, je součástí Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Toto mezioborové pracoviště se zabývá uměním pohyblivých obrazů, které přesahuje hranice klasické kinematografie. CAS existuje už devět let a při této příležitosti tento měsíc proběhne hned několik akcí:

Výstava studentů CAS v Centru současného umění FUTURA v termínu od 17.4. do 19.5. 2013

Vydání knihy teoretických a praktických prací studentů a učitelů CAS

Vernisáž a prezentace knihy proběhne 16.4.2013 v 18.00 ve Futuře

Dva večery promítání studentských filmů a videí s názvem CAS. Co to je kino? Ve dnech 3.5 a 10.5.2013, vždy v 19.00, ve Studiu Béla.

Večer živých audiovizuálních performancí studentů CAS s názvem Lucidní snění a mořský koník, 13.5.2013 v 19.00 ve Studiu Alta

Vstup zdarma  otevřeno st-ne 11.00 až 18.00 hod

Více na: cas.famu.cz

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Místo konání: Futura

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!