Do TRUTNOVA přijede král bílého blues JOHN MAYALL

Do TRUTNOVA přijede král bílého blues JOHN MAYALL

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Na Český Woodstock do Trutnova přijede legendární John Mayall. Král bílého blues bude festival otevírat a odehraje své první open air vystoupení v České republice 

Na nejstarší hudební festival v ČR přezdívaný Český Woodstock, který se bude konat 15. až 18. srpna v trutnovském areálu Na Bojišti a na přilehlých pozemcích, přijede legendární  hudebník John Mayall. „V povelikonočním čase zvěsti o vzkříšení vybubnováváme jednu malou radost. Věříme, že i ona povznese a vzkřísí duše po dlouhých dnech bez slunka a oblaží nejedno srdce squaw a spiklenců festivalového kmene. Do podhorského ležení přijede nekorunovaný král bílého blues a učitel Erica Claptona, který v listopadu oslaví neuvěřitelných osmdesát zářezů na své pažbě, legendární hudebník John Mayall,“ oznamují pořadatelé Trutnov Open Air Festivalu, kteří si tím splňují jeden svůj sen.

Otevření festivalu, splněný sen a první open air vystoupení žijící legendy 

Půjde o historicky první vystoupení této žijící legendy, označované za otce britského blues, pod širým nebem v České republice. „Když John Mayall v České republice vystupoval, bylo to doposud vždy v komorních a uzavřených prostorách. Což byla mnohokrát škoda,“ uvádějí pořadatelé. „Otevřeně z našich teepee přiznáváme, že se naplňuje náš letitý sen. John bude mít tu čest letošní festival otevřít,“ pokračují pořadatelé, podle nichž John Mayall nepřímo stál u zrodu nejstaršího hudebního festivalu v zemi přezdívaného jako Český Woodstock. „Když přijel John v roce 1985 do tehdejšího Československa na své první a poslední vystoupení pod širým nebem v rámci Bratislavské lyry, bylo to v tehdejší době temna něco nevídaného a neslýchaného. Skoro zázrak. Neuvěřitelné. Byl to přesně mířený a vystřelený šíp do našich srdcí, který mne infikoval touhou a rozhodnutím uskutečnit, bez ohledu na okolnosti, velký hudební festival. Tak se i za dva roky stalo, “ vzpomíná zakladatel festivalu Martin Věchet. 

Who is John Mayall...?

John Mayall se narodil v roce 1933 nedaleko anglického Manchesteru. Od třinácti let se jako samouk učil hrát na klavír, kytaru a harmoniku. Vystudoval výtvarné umění, strávil tři roky v britské armádě v Koreji a zpočátku se živil grafickým esignem. K hudbě se aktivně vrátil až když mu bylo 30 let. Počátkem 60. let založil a vedl svoji kapelu The Bluesbreakers, v níž se vystřídala řada slavných uzikantů. Od roku 1966 v kapele působil kytarista Eric Clapton, který odešel z Yardbirs, aby se věnoval blues. S ním nahrál John Mayall posluchači i odborníky nejvíce ceněné skladby. Výsledkem bylo nejvýznamnější britské bluesové album všech dob. The Bluesbreakers byli líhní hudebních talentů. Kromě Claptona a jeho pozdějšího spoluhráče z Cream Jacka Brucea skupinou dále prošli například Peter Green, John McVie a Mick Fleetwood (pozdější Fleetwood Mac), Andy Fraser (Free) či Mick Taylor, který později působil v Rolling Stones. John Mayall si tak získal pověst hledače nových talentů. Eric Clapton přiznává: „John Mayall představoval pro mnoho muzikantů obrovskou školu.“

Mayall vydal přes pět desítek alb a zahrál si s řadou dalších slavných uzikantů, například s Johnem Lee Hookerem, B.B. Kingem, Billym Prestonem, Sonny Boy Williamsonem či Garym Moorem. Koncem šedesátých let, po komerčním úspěchu v USA, se Mayall přestěhoval do Laurel Canyon v Los Angeles, kde se přidal k tamní bluesrockové i jazzrockové scéně. Roku 2005 byl vyznamenán Řádem britského impéria, k čemuž poznamenal: „Toto je nejdůležitější cena, kterou jsem kdy dostal. Nikdy jsem neměl žádný hit, nevyhrál jsem Grammy, ani nejsem v Rokenrolové síni slávy.” 

Woodstock a John Mayall – vzpomínka

V roce 1985 se tehdy na koncert do Bratislavy sjelo mnoho lidí - huňáčů a alternativně smýšlejících z celé republiky. „Jeli jsme tam vypůjčenou plně naloženou starou škodovkou, kterou jsme cestou na dálnici zavařili. K tomu nám hrál tehdy populární hit Mike Oldfielda. Jeden válec v motoru sice přestal fungovat, ale když jsme dojeli do Bratislavy, děly se tam neuvěřitelné věci. Slovenská předkapela, tušímže Midi s jakýmsi popovým Robo Grigorovem, byla vypískaná a když se na pódiu objevil John Mayall se skvělými kytaristy Coco Montoyou a Walterem Troutem, holky v prvních řadách si doslova začaly rvát vlasy, brečet a křičet „Johnééé“. To jsem nikdy předtím nezažil a do té doby znal jen z dokumentů o Beatles. Najednou se to odehrávalo v socialistickém Československu. Když John začal hrát, z reprobeden se počaly linout takové zvuky, které do té doby nikde na žádném koncertě českých a slovenských kapel nebylo slyšet. Nic uhuhňaného nebo přeřvaného, ale plné nasazení od počátku, show a zvuk, který ve srovnání se slovenskou předkapelou byl jak signály z dalekého vesmíru. Neuvěřitelné a nezapomenutelné. Někteří za Johnem jeli i na další koncert do Budapešti," vzpomíná Martin Věchet.  „Bylo rozhodnuto. V kombinaci s Woodstockem a undergroundovými setkáními po stodolách jsem věděl, že na festival, který jsme později pojmenovali Východočeský Woodstock, je zaděláno,“ doplňuje zakladatel festivalu.

John Mayall stráví v Trutnově neobvykle tři dny a tři noci

Nyní John Mayall přijíždí ve svých neuvěřitelných osmdesáti letech a v plné síle do Trutnova, kde stráví tři dny, jindy téměř denně vytížený koncertováním. Poté odletí z Evropy do Ameriky, kde žije. „Byla to naše podmínka, aby John strávil tři dny pod horami. Budeme mít tu čest jej ubytovat v našich wigwamech a s radostí budeme Johna hostit podhorskými surovinami a nápoji z našich teritorií,“ říká s úsměvem Martin Věchet. John Mayall je zpěvákem, klávesistou, kytaristou a virtuózním hráčem na foukací harmoniku. Od koncertu pod širým nebem si pořadatelé trutnovského Woodstocku slibují mimořádné vystoupení s mladou kapelou za zády hnanou festivalovými squaw a bojovníky před podiem. „Je to huňáčovská muzika přesně zapadající do ducha festivalu,“ směje se Martin Věchet. 

I letos na Bojišti aneb boj o uhájení tradičního místa

Trutnov Open Air Festival doprovázejí poslední roky nepříjemné okolnosti spojené s uhájením tradičního místa konání, areálu letního kina Na Bojišti. Mluví se i o jeho konci na tomto místě. Pořadatelé věří, že hudba a radost ze setkání tyto mračna rozeženou a festival jimi nebude poznamenán. „I přesto, že trutnovští radní vyčlenili změnou územního plánu louky k zastavění a v místech, kde byla hlavní brána do campu již stojí napříč první betonová stavba, festival na tradičním místě letos uskutečníme,“ říkají odhodlaně pořadatelé nejstarší hudební přehlídky v zemi. 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Umělci: John Mayall

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!