Závisláci jsou novou  hrou v Divadle v Dlouhé, ukazují vítěze i oběti současných módních trendů

Závisláci jsou novou hrou v Divadle v Dlouhé, ukazují vítěze i oběti současných módních trendů

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Na psychoterapeutickém sezení se potkává teenagerka závislá na nakupování plyšových zvířátek a manažer závislý na mobilním telefonu.

Hra Viliama Klimáčka Závisláci je již osmým titulem v řadě slovenských novinek, které v Divadle v Dlouhé od roku 2004 uvádí jeho slovenská sekce, tj. čtyři slovenští členové hereckého souboru. Nové hry či vlastní dramatizace prozaických děl slovenských autorů jsou uváděny ve formě inscenovaného čtení či spíše komorní inscenace v divadelní kavárně a jsou zajímavým a vítaným zpestřením repertoáru divadla. Vybudovaly si už i své stálé divácké zázemí, o čemž svědčí fakt, že premiéra a první repríza Závisláků byla vyprodána brzy po spuštění předprodeje, tedy v době, kdy se ještě ani nezačalo zkoušet.

Hra Závisláci byla inspirována brilantní antiglobalistickou studií Naomi Klein NO LOGO (Bez loga). Autorka v ní vystupuje proti „značkově orientované spotřební společnosti“, v níž věcnost a praktičnost výrobků ustupuje do pozadí a do popředí se dostává brand – značka. Co se ovšem za značkou skrývá, kdo a kde produkty vyrobil, lidé většinou nevědí a vědět ani pravděpodobně nechtějí.

Jak upřesňuje herečka Magdalena Zimová: „Je to o době, do které jsme se dostali, o tom, jak začínáme být závislí na jejích vymoženostech, jak se vezeme na vlně. Pojednává o různých závislostech – závislost na nakupování, na reklamě a především na značkách. O tom, jak se mladí identifikují s určitou značkou, která jim dnes vynahrazuje absenci skutečného hrdiny.“ A další z herců, Peter Varga, dodává: „Vlastně mají Závisláci dost blízko ke hře Davida Kellyho Láska a peníze, která se v Dlouhé taky hraje. Téma je podobné, ale zpracování je slovenské.“

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!