Festival španělských filmů La Película 2013 bude ve znamení tanga!

Festival španělských filmů La Película 2013 bude ve znamení tanga!

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Nejaktuálnější španělsky mluvené filmy napříč žánry nabídne v druhé polovině února festival La Película. Diváci se mohou opět těšit na atraktivní snímky ověnčené cenami filmových přehlídek, přinášející pohled na současnost i minulost Španělska i některé země Latinské Ameriky. Komedie, dramata, dokumenty, fantaskní horor či thriller obsadí od 19. do 24. února pražské Kino Světozor. V následujícím týdnu se festival přesune do brněnského kina Lucerna a poprvé se v letošním roce výběr festivalových snímků představí také v Ostravě – Minikino a v Hradci Králové – Bio Central.

V rámci 8. ročníku festivalu La Película se uskuteční hned několik distribučních premiér. Již zdomácnělou přehlídku zahájí dlouho očekávaná tuzemská premiéra filmu Sněhurka: Jiný příběh. V letošním roce festivalová dramaturgie vedle španělské kinematografie zaostřila na Argentinu a přináší unikátní kolekci hraných i dokumentárních filmů věnovaných tradici argentinského tanga.

Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Sněhurka: Jiný příběh / Blancanieves režiséra Pabla Bergera. Film na motivy pohádkové Sněhurky vypráví příběh ženské toreadorky v Seville a odehrává se ve dvacátých letech 19. století. Film byl uveden na řadě zahraničních festivalů (například v San Sebastian či Torontu).  V Čechách film uvádí do distribuce společnost AČFK.

Další distribuční premiérou bude mexicko-francouzsko-holandský koprodukční film Post Tenebras Lux mexického režiséra Carlose Reygadase. Snímek je osobitým odrazem života městského páru a jejich dětí na mexickém venkově. Nad jejich osudy ovšem stojí univerzální příběh o lidských slabostech, touhách a fantaziích. Film uvede do českých kin od 28. února společnost Artcam.

Distribuční novinky následuje řada filmů napříč žánry, které budou uvedeny v exklusivní projekci pouze v rámci festivalu La Película. Na plátnech kin se tak objeví například španělský detektivní mysteriózní thriller Sněžné ticho / Silencio en la nieve režiséra Gerarda Herrera, odehrávající se během II. světové války na sovětské frontě.  Divácky atraktivní bude jistě i fantaskní horor Zvířata / Animals, pojednávající o autistickém chlapci, který žije se svým bratrem a má zdánlivě klidný život, skrývá však velké tajemství. V tomto filmu se objeví také britský herec Martin Freeman, kterého diváci znají jako představitele hlavní postavy ve velkofilmu Hobit: Neočekávaná cesta.

Sekci dokumentárních filmů bude vévodit snímek 30 let v temnotě / 30 años de oscuridad. Jde o originálně ztvárněný dokument doplněný animovanými sekvencemi, popisující jeden z mnoha případů, k nimž došlo za frankismu. Odpůrce režimu Manuel Cortés se po skončení války musel 30 let skrývat v malém prostoru za stěnou, aby přežil. Magazín Variety snímek označuje jako „skutečný klenot, spojující rozhovory, analýzy a úchvatné animace do fascinujícího celku, který působí jako inteligentní thriller“.

Lékem na únorové mrazy je sekce Tango Argentino, která představí divákům výběr těch nejlepších hraných i dokumentárních filmů o tangu z posledních několika let. Tyto snímky byly uvedeny v rámci filmového klubu v  muzeu tanga Museo Casa Carlos Gadel v Buenos Aires, pojmenovaném po nejslavnějším tanečníkovi tanga. Sekce je připravována přímo ve spolupráci s tímto muzeem.

14. – 24. února 2013 - Praha, Kino Světozor

25. února – 3. března 2013 - Brno, Kino Lucerna + Ostrava, Minikino + Hradec Králové, Bio Central

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!