Ve středu startuje v kině Světozor 2. ročník Festivalu íránských filmů

Ve středu startuje v kině Světozor 2. ročník Festivalu íránských filmů

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Nadcházející 2. Festival íránských filmů, který v pražském kině Světozor začíná už toto středu 9. ledna a potrvá do neděle 13. ledna, láká hned na několik titulů, které diváky do světa dětí zavedou. A spolu s tímto hlavním tématem festival nabídne ve zhruba dvacítce vybraných snímků jedinečná filmová zpracování, naléhavá témata, silné emoce, poezii i palčivost každodenního života v Íránu, nádhernou přírodu této země, životní prohry i neutuchající naději…

Hrdinové snímků, zařazených do programu druhého ročníku Festivalu íránských filmů, pocházejí z různých prostředí a řeší rozličné životní situace. Nebude chybět téma války a sociálního strádání, to je však odlehčeno dětským pohledem, který je schopen najít i v takto tíživé situaci střípky okouzlení a fantazijního snění - tak jak to umí děti na celém světě. Tento pohled přinese divákům například zahajovací snímek Běžec režiséra Amira Naderiho, pojednávající o nelehkém údělu sirotka, vyrůstajícího v ulicích přístavního města Perského zálivu.

Poetický příběh plný optimismu a barev nabízí film Bílý balónek (celovečerní debut režiséra Jafara Panahiho), vyprávějící o putování malé holčičky za kouzelnou rybičkou. Snímek se odehrává na pozadí oslav Nového roku a divákům otevře zcela odlišný pohled na život dětí v Íránu než zmiňovaný snímek Běžec - život plný radosti a bezstarostného dětství, kdy největší starostí holčičky je sehnání ryby větší, buclatější a šupinatější, než mají doma.

Film Abbase Kiarostamiho Kde je dům mého přítele? poetickým způsobem vypráví jednoduchý příběh přátelství, dětské nevinnosti a zodpovědnosti. Při pátrání po domu svého spolužáka s cílem navrácení zapůjčeného sešitu  naráží malý hrdina na řadu problémů a nepochopení ze strany dospělých. Film je tak metaforou vážnějších problémů v mezilidských vztazích ve společnosti.

Opět poněkud těžší téma ztráty rodiny a nutnosti přizpůsobení se neznámému prostředí zobrazuje film Bashu, malý cizinec. Poselstvím tohoto filmu je důležitost rodinného zázemí a potřeba lásky napříč rozdílnými kulturami. A také to, jak si jsou lidé schopni niterně porozumět, bez ohledu na rozdílný jazyk, kulturu i zvyklosti. To vše je zobrazeno na pozadí překrásné krajiny severního Íránu.

Film Tinar, zástupce dokumentu na festivalu, zobrazuje propojení člověka s přírodou. Malý Tinar je pastevcem a tráví veškerý čas pouze v přítomnosti malého telátka, s kterým rozmlouvá, a stáda krav, o něž se má starat. Režisér Mahdi Moniri zobrazil velmi citlivě postavu pasáčka, jehož jediným společníkem je jeho stádo, ale má naděje, sny a strachy, které se v ničem neliší od ostatních lidí. Tento snímek je mnoha filmovými kritiky považován za jeden z nejlepších íránských dokumentů za posledních deset let.

Snímek Klíč vypráví příběh malého chlapce, kterého maminka zamkla spolu s jeho mladším bratrem v bytě. Na první pohled běžná každodenní situace se postupně mění ve znepokojivý příběh. Tento realisticky ztvárněný snímek odráží skrytě sociální témata ve společnosti. Pomalá kamera, minimalistický střih a především neuvěřitelně přirozený herecký výkon dětského hrdiny dělají z tohoto debutového snímku režiséra Ebrahima Forouzeshe velmi přesvědčivou reflexi dětské mentality a jeden ze zásadních snímků o dětech.

Opět odlehčenější téma přináší emocionální jízda s názvem Domácí úkol. Snímek Abbase Kiarostamiho je mistrným dílem na jednoduché téma: režisér jde do školy a nezávazně si povídá se studenty o tom, jestli rádi dělají domácí úkoly. Překvapivě zpracovaný snímek na pomezí různých žánrů je považován za režisérův nejlepší film. Co vše takto na sebe děti prozradí?

Dětské hrdiny představí i dva filmy, promítané v rámci Noci afghánských filmů, která má přiblížit divákům výjimečnou kinematografii a kulturu této země. Snímek Osama režiséra Siddiqa Barmaka zobrazuje politickou situaci Afghánistánu za vlády Tálibánu očima mladé dívky, která byla nucena převlékat se za chlapce, aby mohla pracovat a živit tak svou rodinu. Příběh ukazuje dětskou nezlomnou vůli a odhodlání postarat se o své blízké i v situaci, kdy ženy pracovat nesmějí. Druhý afghánský snímek Země a popel je dramatickým příběhem pětiletého chlapce, který putuje se svým dědečkem, aby předali tragickou zprávu chlapcově otci. Film je obrazem zničující ztráty, ale také lidské vytrvalosti na pozadí šílenství války.

Předprodej vstupenek na celý Festival íránských filmů stále probíhá v pokladně kina Světozor. Na webových stránkách kina (http://www.kinosvetozor.cz) je také možná rezervace.  Vstupenky na projekce v kině Lucerna jsou k zakoupení pouze na pokladně tohoto kina. Více informací najdete na www.iranianfilmfestival.cz

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!