Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal Vladimír Houdek

Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal Vladimír Houdek

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Vítězem letošního třiadvacátého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého je osmadvacetiletý Vladimír Houdek, zástupce malby, se kterou se však nebojí experimentovat. Na finálové výstavě se prezentuje malbou kombinovanou s netradiční koláží. Jméno letošního vítěze padlo během slavnostního ceremoniálu, jež se odehrál formou divadelního představení v režii Vladimíra Morávka v brněnském Divadle Husa na provázku. Sedmičlenná porota s předsedou Christianem Rattemeyerem, kurátorem slavného newyorského muzea MoMA, vyzdvihla na letošním ročníku především vysokou kvalitu prezentace společnou všem finalistům. Cena Jindřicha Chalupeckého se uděluje od roku 1990 umělcům do věku 35 let.

Vedle Vladimíra Houdka se do letošního finále dostala také autorská dvojice Jiří Franta a David Böhm, jediná žena mezi finalisty Adéla Babanová, Richard Loskot a Jiří Thýn. Společnou výstavu finalistů Finále 2012 je možné zhlédnout v Domě umění města Brna, konkrétně v Domě pánů z Kunštátu, do 9. prosince. Díla letošních finalistů jsou zastoupena širokým spektrem uměleckých jazyků, výstavních strategií a narativního zaujetí. Porota neupřednostnila některé z médií, ale rozhodla se na základě toho, jaké možnosti dalšího vývoje vystavená díla nabízejí.

Vladimír Houdek připravil na míru výstavnímu prostoru expozici dvaceti velkoformátových pláten ve své typické temné barevnosti, do nichž vlepil papírové plochy, na které maloval a vznikly tak netradiční koláže. „Porota zvláště ocenila, jak se Vladimíru Houdkovi podařilo spojit riziko a ambicióznost s rozhodností a měřítkem. Houdek patří ke generaci umělců, kteří pokračují ve zkoumání nejednoznačného a často problematického dědictví modernismu. Uvědomujeme si možnou dvojznačnost této pozice, avšak považujeme za podstatné, že i nadále napomáhá tvorbě nových formálních řešení,“ řekl předseda poroty Christian Rattemeyer.

Dále v porotě letos zasedli Rainer Fuchs, šéfkurátor vídeňského MuMOK, historička umění Milena Bartlová, umělec Daniel Balabán, kurátorka Edith Jeřábková, kurátor a šéfredaktor kritického uměleckého magazínu Springerin Georg Schöllhammer a umělec a pedagog Tomáš Lahoda. V divadle byla udělena Vladimíru Houdkovi také Cena Českých center, Jiří Franta a David Böhm získali Cenu čtenářů Respektu.

Letošní laureát Vladimír Houdek získal sto tisíc korun na uspořádání výstavy nebo realizování projektu v Národní galerii, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a vystaví svou tvorbu v některém z Českých center ve světě dle svého výběru. Nově jednotliví finalisté věnovali laureátovi jedno ze svých děl.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!