Na Příkopech odstartuje  putující výstava na pomoc kambodžským školákům  - Děti patří do školy

Na Příkopech odstartuje putující výstava na pomoc kambodžským školákům - Děti patří do školy

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Děti patří do školy. Zdánlivá samozřejmost, která je však v některých zemích stále jen obtížně realizovatelným snem. Režisérka Markéta Nešlehová, fotograf a grafik Georgi Stojkov, kameraman a fotograf Jan Šuster, Charita Česká republika a občanské sdružení JHP škola se to snaží změnit. Pod názvem Děti patří do školy společně pořádají charitativní prodejní výstavu velkoplošných fotografií, která od 19. 11. do 15. 12. zaplní pěší zónu v centru Prahy v ulici Na Příkopech a v příštím roce poputuje po dalších českých městech.  Výstava nabídne fotografie z Kambodže a příběhy konkrétních kambodžských dětí, které potřebují pomoc. Všechny vystavené fotografie budou k dispozici v kvalitních kopiích, které si každý zájemce může kdykoliv během konání výstavy zakoupit za předem stanovenou příjemnou cenu – pohybuje se v řádech stokorun. Kromě toho je kambodžské děti možné podpořit jakoukoli finanční částkou – na účet s názvem Kambodža, číslo:  5258772/0800. Záštitu nad mimořádnou výstavou Děti patří do školy převzal ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg, ambasadory jsou Jiří a Olga Menzelovi.  

Točím filmy, jsem adoptivní máma a miluju Kambodžu. Nejsem Angelina Jolie, přesto chci pomoci konkrétním dětem, které bydlí tisíce kilometrů daleko.  Do Kambodže se stále vracím. Fotit a natáčet. Tamní děti jsou krásné, v očích mají smutek, ale i úsměv a naději, že se ze smutku jednou dostanou. Jsou stejné jako chudičká Kambodža, jejíž král mluví plynně česky… Kdybych mohla, pořádala bych do Kambodže povinné školní i dospělé zájezdy. Kambodžskou bídu a naději všem v evropském přebytku a beznaději. Ale protože nemůžu, chci prospět oběma stranám jinak: kambodžským dětem v tom nejcennějším, co jim nikdo nevezme – ve vzdělání. A nám: v náhledu na naši blbou náladu a situaci,“ říká autorka projektu režisérka Markéta Nešlehová a dodává: Autorem vizuálního konceptu výstavy je Georgi Stojkov, bez kterého bych to nedotáhla. Skvělý grafik. Kreativec na volné noze. Pilot paraglidu. Fotograf se zalíbením. Má čtyři děti, fůry skvělé klientské práce za sebou i před sebou a touhu dělat ještě něco navíc.  Ideální parťák, který od roku 2000 podniká dobrodružné výpravy do celého světa a fotí tam. Kamarád, stejně šílený jako já. Tvoří báječně, srdcem, s tahem na bránu.

Výtěžek prodejní výstavy fotografií Děti patří do školy bude věnován na dva konkrétní účely. Prvním z nich je zajištění školení učitelů či vyšetření dětí s postižením a zakoupení speciálních pomůcek pro děti s postižením v rámci společného projektu české Charity a místní Catholic Relief Service ve školách v provinciích Takeo a Kampong. Druhým pak provoz školy a koupě pole k rozvoji soběstačného školního hospodaření školy JHP v Puoku. Tento projekt je realizován občanským sdružením JHP škola, založeným v roce 2011 bývalými členy skautského oddílu Kruh, které se spojilo s americkou neziskovou organizací Cambodian School Project. Tato organizace má zkušenost se stavbou čtyř obdobných škol na území Kambodže. JHP škola v Puoku je pátou v pořadí, v níž už se vyučuje, fungují dvě třídy pro větší děti – počítačová a krejčovská. Škola se neobejde bez příspěvků na provoz a vybavení, zároveň usiluje o to, stát se potravinově soběstačnou. Nezbytnou podmínkou je však zakoupení pole. 

Kambodža patří mezi tzv. nejméně rozvinuté země. Více než třetina lidí žije pod hranicí chudoby s příjmem nižším než jeden dolar denně, 45 % dětí má podváhu nebo je podvyživených. Kambodžská Ústava sice garantuje bezplatné devítileté vzdělávání a univerzální právo na základní vzdělání, jenže to stále zůstává nedostatkovým a těžko dostupným zbožím, především pro děti z venkovských částí země. Přitom například měsíc provozu JHP školy v Puoku, včetně jídla pro studenty a učitele, stojí necelých 20 000 Kč... Pomoci prostřednictvím projektu Děti patří do školy může každý z nás.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!